Reklama

27. 01. 2023

Dnes má svátek: Ingrid
středa, 02 prosinec 2020 18:21

Hasiči podpořili dobrou věc a darovali krevní plazmu

Nemocnice ve Zlínském kraji hledají dárce krevní plazmy od občanů, kteří prodělali infekci koronavirem a nyní jsou již zdraví. Jejich plazma může pomoci dalším pacientům, kteří touto nemocí onemocněli a jsou s vážným průběhem hospitalizováni v nemocnici. Těchto dárců je však velmi málo a lékařská zařízení tak mají velký nedostatek plazmy s protilátkami proti COVID – 19.


Tuto výzvu vyslyšeli i profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Hasiči jsou po zdravotní stránce velmi hlídaní, a proto je velký předpoklad, že darování proběhne bez komplikací a bude úspěšné. Proto jsme se rozhodli, že i my pomůžeme doplnit zásoby covidové krevní plazmy, neboť její spotřeba roste. „Jarní vlnu jsme ještě ustáli, nikdo z nás neonemocněl. Obtížnější je to nyní na podzim, kdy evidujeme 88 našich pracovníků, kteří byli a někteří ještě stále jsou covid pozitivní. Máme je ve všech okresech Zlínského kraje, nejvíce momentálně na Uherskohradišťsku,“ sdělila Dagmar Sikmundová, ředitelka kanceláře ředitele HZS Zlínského kraje.


Dárcovství je možné uskutečnit tři až čtyři týdny od odeznění příznaků infekce. Hasiči tak do nemocnic vyrazí v několika etapách. První odběry krevní plazmy od vyléčených hasičů se uskutečnily ve čtvrtek 26. listopadu na Hematologicko – transfuzním oddělení Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, kde se v 8:00 hodin sešlo celkem 10 hasičů ze stanic Kroměříž, Vsetín a Zlín, kteří darovali plazmu k záchraně lidských životů. „Vůbec jsme neváhali a hned jsme se k odběru přihlásili,“ odpověděli jednohlasně hasiči na dotaz novinářů.

,,Další odběry jsou naplánovány v brzké době v Uherskohradišťské nemocnici, která byla určena právě pro COVID nemocné pacienty a následně se nacházela v nejvíce postižené oblasti našeho kraje. Pojďte s námi podpořit dobrou věc a darovat tuto nesmírně vzácnou tekutinu. Udělejte tak dobrý skutek v tomto, mílovými kroky blížícím se, předvánočním čase," uvedla por. Mgr. Lucie Javoříková, tisková mluvčí HZS Zlínského kraje.

 

Obecné podmínky pro darování RP po onemocnění Covid 19:

  • Darování je možné po uplynutí 14 dnů, lépe 3-4 týdnů od odeznění příznaků infekce. Protilátky se v těle tvoří postupně, krátce po uzdravení jich nemusí být v těle dostatek!
  • Darovat rekonvalescentní plazmu může zdravý muž, který nikdy v minulosti nedostal transfuzi, nebo žena, která v minulosti nedostala transfuzi a nebyla těhotná
  • Pravděpodobnost dostatečného množství protilátek je u těch osob, které prodělaly infekci se zvýšenou teplotou a dechovými obtížemi (kašel). U lidí téměř bezpříznakových bývá protilátek málo.
  • Dárce by měl splňovat běžná kritéria dárcovství krve (věk 18 – 65 let, dobrý zdravotní stav).

 

(tz)

 

  

 

 

 


Elektro Bičej - Podzimní stmívání- světla rozsvěcí

 

 

 reklama