Reklama

27. 01. 2023

Dnes má svátek: Ingrid
sobota, 29 leden 2022 08:22

Shořela chata Tesák. Požár způsobil škodu v předběžné výši 12 milionů korun

Hlášení o požáru jednoho z ikonických míst Hostýnsko-vsetínské hornatiny přijali hasiči 29.1.2022 v 01:34 hodin. ,,V době požáru byli v budově dva muži. Požár zjistil jeden z nich, když se vracel z kotelny. Upozornil druhého muže, že z jednoho pokoje vychází dým. Před naším příjezdem začal jeden z mužů provádět hasební práce s jedním hasicím přístrojem. V hašení ale pro silné zakouření vnitřních prostor nepokračoval a spolu s druhým mužem budovu opustili. Následně ještě vypnuli elektrický proud a uzavřeli přívod LPG u tlakových nádrží, které jsou ve vzdálenosti asi 15 metrů od hořící budovy," uvedl nprap. Roman Žemlička z HZS Zlínského kraje.

Shořela chata Tesák. U požáru zasahovalo 16 jednotek hasičů (foto: HZS)

 
Oba muže prohlédl lékař Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a následně je propustil. ,,K hořící chatě jsme museli jet opatrně, protože cesta byla namrzlá. V době našeho příjezdu už hořela střecha a část podkroví. K uhašení jsme nasadili několik útočných proudů vody. Byla nasazena i výšková technika. Vzhledem k rozšíření požáru nám brzy začala docházet voda. Po domluvě se správcem vodovodního řadu byla zřízena dvě odběrní místa v Bystřici pod Hostýnem. Voda byla na místo požáru dopravována kyvadlově," popsal situaci tiskový mluvčí.


Byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu. Asi po hodině hašení se začaly bortit stropy a částečně obvodová konstrukce. Velitel zásahu si vyžádal spolupráci se Záchranným útvarem Hasičského záchranného sboru České republiky – sídlo Hlučín, protože se zbortila plechová střecha, která zakryla místo požáru. Nemůže proto provádět účinné hašení požáru. Dále byla velitelem zásahu vyžádána spolupráce se Správou a údržbou silnic Kroměříž, která by v pravidelných intervalech udržovala silnici mezi Bystřicí pod Hostýnem a Tesák sjízdnou.

Shořela chata Tesák. U požáru zasahovalo 16 jednotek hasičů (foto: HZS)

 

Stravu a občerstvení zajistila jednotka dobrovolných hasičů z Rajnochovic. Na místo požáru se dostavil řídící důstojník kraje, který si převzal velení. Vzhledem ke škodě, která bude větší jak 5 milionů korun, na místě pracovali vyšetřovatelé hasičů z územního odboru Kroměříž a krajského ředitelství Zlín ve spolupráci s Policií České republiky. Další šetření by mělo probíhat  v sobotních odpoledních hodinách. Příčina vzniku požáru a výše škody jsou prozatím v šetření.


U požáru zasahovaly tyto jednotky:
Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje z požárních stanic Bystřice pod Hostýnem, Kroměříž, Holešov, Vsetín a Valašské Meziříčí. Sbor dobrovolných hasičů obcí Chvalčov, Bystřice pod Hostýnem, Hošťálková, Podhradní Lhota, Kunovice, Kašava, Jablůnka, Držková, Loukov, Rajnochovice a Slavkov pod Hostýnem.

 

Shořela chata Tesák (foto, zdroj: Záchranný útvar HZS ČR)

 

Aktualizace, 29. 1. 2022 v 18:20 hodin
Na místě požáru pracovali příslušníci záchranného útvaru z Hlučína, kteří zpočátku odstraňovali stavbu podle požadavků vyšetřovatelů. Vyšetřovatelé využili k získání informací z požářiště i výškovou techniku. Příčina vzniku požáru zůstává i nadále v šetření. Poslední jednotka hasičů odjela z místa požáru v 17:43 hodin. Požár způsobil škodu v předběžné výši 12 milionů korun.
(zdroj: HZS)

 

(tz)

 Valašské cukrářství
... pečené s láskou na Závrší

 

 

 

 reklama