Reklama

31. 05. 2023

Dnes má svátek: Kamila
středa, 11 květen 2022 23:48

Legionáři z Valašských Klobouk se zúčastnili národní poutě do Francie

Československá obec legionářská se v minulých dnech zúčastnila národní poutě do Francie, kde byla navštívena pietní místa bojů první i druhé světové války. Naše jednota Valašské Klobouky měla tu čest vyslat do Francie čtyři zástupce, kteří také mapovali pobyt a působení našich občanů především ve francouzské legií.

Národní pouť začala v přístavním městě Dunkerk, kde se vzpomenulo na operaci Dynamo a zároveň na působení Čechoslováků pod velením generála Lišky v letech 1944-1945. Další cesty národní poutě směřovaly do Arrasu po stopách roty Nazdar a jejich slavné arraské bitvy. Tu jsme vzpomněli na Aloise Pivečku, který byl v bitvě u Arrasu raněn.


 
Na další působení Čechoslováků, ve francouzské armádě, se vzpomenulo v kraji Champagne. Nemohli jsme opomenout návštěvu vojenských hřbitovů po bitvách na Sommě a u Verdunu. Právě u Verdunu se na monstrózním hřbitově nacházelo na 750 000 padlých francouzských a německých vojáků. Působivá návštěva pevnostních systému a množství zákopů v okolí Verdunu jen dokládala náročnost bojů v letech 1916.

Naše jednota měla tu čest mít svého zástupce v čestné stráži pietních aktů v uniformě francouzské cizinecké legie - roty Nazdar. Zúčastnili jsme se i odhalení památníku ve městě Belloy-en-Santerre, za účasti českého velvyslance ve Francii. Město Valašské Klobouky se tak prostřednictvím naší jednoty ČsOL zúčastnilo důstojné reprezentace České republiky ve Francii.


Miroslav Maňas

Československá obec legionářská, jednota Valašské Klobouky

  

Valašské cukrářství
... pečené s láskou na Závrší

 

 

 

 reklama