Reklama

25. 06. 2022

Dnes má svátek: Ivan
úterý, 21 červen 2022 16:13

Na památku klobouckých obětí holokaustu odhalí Kameny zmizelých

Devět Kamenů zmizelých bude trvalým výrazem úcty k příslušníkům kloboucké židovské komunity, kteří zahynuli za druhé světové války v koncentračních táborech. Jejich slavnostní odhalení se chystá na pátek 24. června. Úvodní část se odehraje v 18 hodin před městským muzeem, poté bude odhalen kámen na Masarykově náměstí u domu č. p. 167. Večer vyvrcholí v 19 hodin představením nové knihy a úžasným koncertem židovské hudby pod širým nebem, na zahradě domu Josefa Bratmanna. Nenechte si tuto výjimečnou událost ujít. „Do Osvětimi a Terezína byli deportováni členové rodin Haasových, Spalterových a Wachsmannových. Ve čtyřech lokalitách jejich někdejších domovů bude nyní každého připomínat samostatný kámen vsazený do chodníku. Kameny zachycují jména našich občanů a také data narození a popravy ve vyhlazovacích táborech, je-li nám známé. Instalací chceme přispět k tomu, aby se na nevinné oběti holokaustu nezapomnělo,“ sdělila Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

 

K odhalení jednoho z devíti kamenů dojde v 18.30 hodin na Masarykově náměstí, před domem č. p. 167, který patřil rodině Weinsteinových. Další kameny se budou nacházet v Brumovské a Cyrilometodějské ulici. O jejich umístění i životních příbězích židovských obyvatel se zájemci dozví v novém letáku, který bude k dispozici v informačním centru. „Po ceremoniálu u jednoho z kamenů návštěvníky pozveme za hudebním zážitkem, který jim na zahradě ZUŠ v příjemné atmosféře letního podvečera přinese trio Lechaim! z Olomouce. Hudebníci jsou členové tamního divadla a filharmonie a specializují se na tradiční židovskou hudbu, která příhodně dokreslí celý večer,“ pozval Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky.

 

Kameny zmizelých

 

 Židovské téma bude provázet celé letošní léto ve Valašských Kloboukách. Od 26. července do 30. září bude v městském muzeu přístupná výstava Židovská komunita na Valašskloboucku a milovníky historie potěší také stejnojmenná kniha Petra Odehnala. K Evropskému dni židovské kultury se bude v pátek 9. září v muzeu konat komentovaná židovská bohoslužba. Zmíněnou výstavu pak zakončí komentovaná prohlídka, která bude první přednáškou nového cyklu Klobucké historické univerzity.

 

-tz-

 

 
Valašské cukrářství
... pečené s láskou na Závrší

 

 

 

 reklama