Reklama

10. 08. 2022

Dnes má svátek: Vavřinec
neděle, 31 červenec 2022 11:11

Slavný Legiovlak se vrací do Zlínského Kraje. 2.-7.8. bude vlak v Brumově.

Legiovlak, věrná replika vlaku československých legií na Rusi, co by známé pojízdné muzeum se opět podívá do našeho regionu. Československá obec legionářská tímto ambiciozním projektem nejen udržuje tradice a odkaz našich pradědů legionářů, kteří v letech 1918-1920 bojovali na vzdálené Sibiři, ale taky šíří osvětu a povědomí o vzniku československého vojska a jeho význami při vzniku republiky.

V současné době již jezdí po naší vlasti Legiovlak čítající 15 vagonů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného a dvou vozů plošinových.

 

V každém z vagonů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj čs. legionářů na Transsibiřské magistrále. Lidé si tak v případě zájmu mohou zjistit podrobnější informace o daném tématu, ale také prohlédnou originální součásti výstroje a výzbroje stejně, jako předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty je možné si osahat, včetně některých z vystavených zbraní.Na místě je rovněž možné pořídit si kromě pamětních předmětů i odborné a populárně naučné publikace s legionářskou tématikou. Vedle toho si může návštěvník vyhledat svého pradědečka legionáře v naší databázi a dovědět se více o jeho účasti v legiích. Kdo má legionářského předka, pohledejte fotografie, dokumenty a přiďte s nimi na Legiovlak.

První zastávkou v našem kraji bude Uherský Brod (26.-31.7.), blíže k nám nádraží v Brumově (2.-7.8) a nakonec krajské město Zlín (6.-11.9). Místní Jednota ČsOL Valašské Klobouky bude návštěvníkům k dispozici právě v Brumově. V sobotu 6. srpna uspořádáme malou výstavu fotografií místních legionářů, abychom přiblížili problematiku legií našim občanům. Budeme rádi za zpětnou vazbu v získávání fotografií a informací o místních legionářích.

 

 

Využíjte návštěvy Legiovlaku v našem regionu a nenechte Valašsko zahanbit, ať máme krásnou návštěvnost. Věříme, že se Vám bude líbit. Naše pojízdné muzeum je vhodné pro všechny generace, jak pro pamětníky, tak rodiny s dětmi.

 

Miroslav Maňas

 

 

 
Valašské cukrářství
... pečené s láskou na Závrší

 

 

 

 

 reklama