Reklama

28. 09. 2022

Dnes má svátek: Václav
úterý, 20 září 2022 15:15

V Bylnici proběhla výstava zahrádkářských výpěstků ovoce, zeleniny, květin

Základní organizace Českého zahrádkářského svazu pořádala  zahrádkářskou výstavu, která se konala od soboty do pondělí v Domě zahrádkářů v Bylnici. Jak to proběhlo nám napsala jedna z pořadatelek akce.


Když jsem v noci z neděle na pondělí slyšela, ten déšť, tak jsem si říkala, ať se to vyprší teď a ráno ať je líp. Věděla jsem, že pokud bude pršet, tak děti na výstavu nepřijdou, moc jsem se na ně těšila. Ráno se počasí trochu umoudřilo a během dopoledne se na výstavu přišly podívat děti celkem z pěti tříd prvního stupně základní školy. Děti byly moc šikovné, správně určily druhy ovoce, zeleniny a bylinek, vždyť jsou taky z dědiny. Povídali jsme si, jak pomáhají rodičům, babičce a dědečkovi na zahradě a co doma pěstují za ovoce a zeleninu. Děti nám ukazovaly svoje vystavené kresby a taky si společně zasoutěžily, až jsem se divila, jak některé celkem blízko hádaly. Odměnou jim byla jablíčka, hrušky a mošt. Bohužel, děti z mateřské školky pro déšť nemohly přijít, počasí neporučíme, tak snad příští rok!

 


 

Na minulé výstavě nám zazpívaly, bylo to moc milé a dojemné, vzpomněla jsem si na svoje děti, jak chodily do školky...Děkujeme učitelkám ze ZŠ Brumov-Bylnice a MŠ Brumov-Bylnice za obrázky a krásná papírová jablíčka, která s dětmi udělaly pro naši výstavu. Za doprovodu tety Ivy Vilímkové se na výstavu přišly podívat děti z Dětského domova ze Smoliny. Děti správně určovaly jednotlivé druhy ovoce a zeleniny a po projití výstavy si zatipovaly v jednotlivých disciplínách. Některé děti byly i blízko ke skutečné váze výpěstků. Za odměnu dostaly taky jablíčka, hrušky a mošt. Na zahrádkářskou výstavu se přišel podívat pan farář Otec Richard. Otče Richarde, moc děkujeme, že jste si za námi našel čas.


Tak jako minulý rok i letos se na zahrádkářskou výstavu přijeli podívat klienti Domu sociálních služeb z Návojné, kteří výstavu obohatili svými hezkými výrobky (lucerničkami, svíčkami, náramky, mýdly a keramikou), děkujeme za návštěvu. Na výstavu se v neděli přišel podívat taky  muzikálový herec a tanečník pocházející z Bylnice p. Viktor Polášek. Jo a ještě, když jsme společně s dcérkama Eliškou Divošovou a Maruškou Rožnovjákovou třídily odpovědi do soutěže napiš pořadí tří exponátů, které se ti líbí, tak tam byla taková perlička (nejvíce se nám líbí: 1) Rajče, 2) OVOCE V LÁHVÍ, 3) "NAŠA ŘEPA". a ještě jedno 1. povídla, 2. mošt,3. slivovica.


Povidla a mošt děcka koštovala, ale tu slivovicu NE! a navíc to byla jabukovica.

 

A ještě jedna pěkná událost, která se stala na výstavě.
V pondělí odpoledne, když jsme už pomalu měly vracet pěstitelům výpěstky, tak na výstavu přišla dcérka, tak kolem dvanácti roků, že jestli se může podívat na výstavu. Prošla si výstavu, měla jsem pocit, že jsem ji už na výstavě samotnou viděla předešlý den a že se jí výstava líbí. Když jsme jí pobídli k ochutnávce nachystaných hrušek, jablíček a moštu, tak jsme tak prohodili pár vět a pan Zdenek Blanař s Maruškou Rožnovjákovou zjistili, že ta dcerka je pravnučkou jednoho ze zakládajících členů organizace zahrádkářů Brumova-Bylnice. Pan Blanař ji pak na fotografii v předsálí ukázal fotografii jejího pradědečka. Řekla, že už na výstavě byla, že se jí výstava líbila, že se na ni chtěla ještě podívat cestou ze školy. Tak to jsme všichni tři, jak jsme tam stáli se na sebe podívali.. Jsme rádi, že i v takové době internetu plné her a různých lákadel se děti přijdou podívat na výstavu.

 

Děkujeme všem kdo jste výpěstky na výstavu přinesli a těšíme se na vás příští rok.

 

Vyhodnocení soutěže na výstavě

Byly čtyři disciplíny:
1. Napiš číslo nejtěžší cukety a to ze čtyř nejtěžších z celé výstavy
2. Tipni váhu rajčete
3. Jsem řepa krmná (uhádni kolik vážím)
4. Napiš pořadí tří exponátů celé výstavy, které se ti líbí

Skutečné váhy tipovaných výpěstků:
cukety číslo
1. 3,7 kg
2. 3,3 kg
3. 2,5 kg
4. 4,5 kg (pěstitel Ing. Jitka Zobačová, Evžen Zobač z Valašských Klobouk)

rajče: 1,2 kg (pěstitel Marta Lamačková z Bylnice)
řepa: 4,1 kg (pěstitel Pavel Miklas z Brumova)

Za nejlepší tip získal všechny tři ceny pan Jan Fojtík z Bylnice Říky. Gratulujeme!! (To není ani možné, při předávání ceny nám pan Fojtík řekl, že už vyhrál i u chovatelů teď na výstavě v Brumově).

 

K pořadí exponátů celé výstavy:

1. místo
- paprika JALAPENO (pěstitel Václav Struhař Brumov)
- pórek (pěstitel Josef Šimoník Brumov)

2. místo
- PŘÍBĚH OVOCE V LÁHVI
Jak se hruška, švestka, broskev či jablko přes úzké hrdlo protáhly? Žádná záhada.
Na jaře, když kvítek odkvete a udělá se malá bambulka, nasadí se láhev na větvičku a upevní se tak, aby nespadala. Musí tam vydržet až do podzimu, než ovoce dozraje. Jinak všechno závisí na přírodě. Když je ovoce zralé, musí se láhev vyčistit. Nalezou do ní také mravenci a brouci. Když je sklo a ovoce čisté, pak stačí nalít pálenku - hruškovici, slivovici, broskvovici či calvados. Je otázkou, jak dlouho v láhvi vydrží! Autorem je pan Antonín Seidler z Vláry.

3. místo
- kaktusy (pěstitel Radek Divoš z Bylnice)

Všem GRATULUJEME !

 

  

 

 

 reklama