Reklama

21. 01. 2021

Dnes má svátek: Běla
čtvrtek, 05 prosinec 2013 23:52

Slávek Floreš SD: Prožíváme dobu adventní.....

Dívám se z okna. Z komínů se kouří, za okny střídavě poletuje sníh nebo prší, občas se objeví i sluníčko. Vládu nad přírodou převzal měsíc prosinec, který přináší svátky, na které se těší a připravuje asi většina z nás.


První prosincovou nedělí už začal advent. Je to období, které prožíváme ve znamení očekávání Vánoc a pro katolické křesťany je navíc také časem přípravy na oslavu Ježíšova prvního příchodu a začátku nového liturgického roku.


Tak jako každý rok, tak i letos jsem si našel čas a sledoval ty první chvíle vztahující se k tomuto období. Byl jsem se podívat v „orlovni", kde maminky s dětmi probíraly připravené větvičky z jehličnanů a vybíraly ty nejpěknější ozdůbky a svíčky, aby k příchodu adventní doby připravily adventní věnečky, které pak byly posvěceny v kostele. Navštívil jsem i vydařené rozsvícení vánočního stromu na brumovském náměstí a vychutnal si krásnou atmosféru akce, která významně poukázala na blížící se vánoční svátky. Chvilku času jsem si našel i na rozsvícení první adventní svíce ve Valašských Kloboukách a nenechal jsem si ujít ani první roráty v našem brumovském kostele sv.Václava.


Přípravy na vánoce jsou tedy již v plném proudu.
Děti i jejich rodiče však ví, že jejich rodiny nejdříve navštíví sv. Mikuláš, že budou muset ještě několikrát velmi časně vstávat a jít na roráty, že budou postupně zapalovat svíčky na adventních věncích. A teprve potom přijde velice očekávaný Štědrý den, po něm Boží hod a svátek sv. Štěpána. Poslední prosincový den je pak zasvěcen památce papeže Silvestra I.


Doba vánoční končí dnem Tří králů, to je 6. 1. 2014. V tento den chodí chlapci, převlečení za tří krále, koledovat po domech, které také označují křídou písmeny K+M+B a letopočtem. Vždy jsem si myslel, že písmena označují jména Kašpar, Melicha a Baltazar. Dnes jsem se dočetl, že představují latinská slova- Christus mansionem benedicat (Kristus ať žehná tomuto příbytku).


Přejeme Vám příjemné a klidné prožití adventu.

Naše Valašsko info

Sdílet