Reklama

20. 01. 2021

Dnes má svátek: Ilona
úterý, 24 prosinec 2013 19:26

Vánoce pohledem Jany Lysáčkové

Stres, únava, deprese, shánění dárků, zdobení vánočního stromu, pečení cukroví, zpívání koled, sledování vánočních pohádek,...

Tak si většina z nás představuje Vánoce – jako období naprostého neklidu, tedy až na tu část s pojídáním perníčků a rozbalováním dárků. Vánoční období určitě také představuje nespočetně moc tradicí, které jsou, podle mě, z velké části vynechatelné. A vůbec – vědí lidé, proč vlastně slavíme Vánoce?


Ačkoli se původ Vánoc hledá třeba v pohanských oslavách slunce, písemné prameny nám ukazují, že křesťané si toto datum spojovali s narozením Ježíše Krista mnohem dřív, než císař tento svátek slunce na tento den ustanovil. Co z toho vyplývá? Vánoce jsou doslovně odjakživa svátkem, který nám má připomenout narození Božího Mesiáše, jímž je Ježíš Kristus. To zní tak bezstarostně, slavit Vánoce jako Ježíšovy narozeniny. Potom někomu nejspíš chyběl stres a všechno kolem toho, a tak si k těmto oslavám přidal různé, úplně rozdílné věci, které se později staly tradicemi, které jsem už na začátku vyjmenovala. Tradice, které nám nejenom zabírají čas, nutí nás dlouze přemýšlet nad vhodným výběrem dárků, ale hlavně nám přetvářejí náš pohled na Vánoce.


Ne všichni věří nebo věřili v Boha a v to, že Ježíš přišel na Zemi nás spasit. Což je taky možný důvod k tomu, proč je z Vánoc to, co je. K víře se totiž nedá donutit. Víra není jen životní směr, víra je jistota, kterou mají křesťané v živém Bohu. V tom samém Bohu, který nás stvořil, a nejenom to, stvořil celý vesmír! Rozhlédněme se kolem sebe. Všechno je tak dokonalé, tak složité. Dokonce i někteří vědci tvrdí, že za vznikem Země stojí nějaká nadpřirozená inteligence, kterou je Bůh.


Zamysleme se tedy a podívejme se hlouběji, kde za všemi tradicemi uvidíme něco smyslného, něco co ateisté nechápou. Někdy si přeju, aby všichni lidé na světě mohli poznat, jak veliký je Bůh a uvědomit si to alespoň o Vánocích. Ale abych pravdu řekla, tak jsem si jistá, že i kdyby všichni v mojí rodině byli křesťané, tradice jako stromeček a ozdoby by nás určitě neopustily...Jana Lysáčková   

Sdílet