Reklama

19. 05. 2022

Dnes má svátek: Ivo
úterý, 11 únor 2014 23:58

Sobotní vaření s tetičkou Lekešovou

V sobotu nemusíte vařit doma. Můžete zajet na kurz vaření tradičních pokrmů do Hostětína. Zde se nejen naučíte vařit chutná jídla z časů našich prababiček, ale samozřejmě, že je také můžete sníst. Sobota 15. února se zapíše do dějin vašeho kuchařského umění.


Vaší průvodkyní bude paní Marie Lekešová, autorka knihy "Jak se dříve žilo a co se jedlo v Hluku aneb opomíjená jídla a zvyky". Předá vám své bohaté zkušenosti a naučí vás vařit tradiční jídla z karpatského regionu – to, co dříve patřilo běžně na stůl a dnes patří k téměř zapomenutým tradicím. Paní Lekešová vychází z tradice vaření již své babičky, navrátíte se tedy hodně hluboko do historie, až k počátkům minulého století.

Můžete se těšit na pečení kváskového chleba a jako hlavní chod se bude vařit šumajstr neboli manželstvo a erteplová máčka s krajancem. Uvaříte si také kyselicu a dozvíte se o krajových odlišnostech její přípravy. Ochutnáte kompot ze sušeného ovoce a zjistíte i to, jak chutná sušené ovoce z 200 let staré sušírny. Naučíte se dělat domácí zelné placky pečené v troubě a gastronomické hody zakončí zimní zeleninový salát.

Program se věnuje ale nejen vaření. Nedílnou součástí je také vzpomínání pamětníků na to, jak se lidem dříve žilo – a to nejen dospělým, ale i dětem. Jaké se dodržovaly tradice, čím se lidé bavili, kam chodili za prací. Poslechnete si pár písniček, zajdete pro vodu ke studánce.

„Paní Lekešová vychází z tradice vaření své babičky, z doby na počátku minulého století –tedy z doby, kdy se nákup potravin pro vaření omezoval pouze na cukr, sůl a kvasnice. Vše ostatní pocházelo z vlastních zdrojů.", říká organizátorka kurzu vaření, Aneta Zádrapová. „Její povídání a přítomnost na kurzu bude určitě velmi obohacující a inspirativní. Protože chceme, aby se moudrost této paní a její znalosti dostaly k co nejširšímu okruhu posluchačů, tak jsme sobotní vaření slevnili o 50 % na částku 350 korun, aby bylo přístupné skutečně pro každého", dodává organizátorka.

 

Bližší informace o akci vám poskytne: Aneta Zádrapová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 572 630 670

 

tz.