Reklama

31. 05. 2023

Dnes má svátek: Kamila
čtvrtek, 12 červen 2014 08:08

Klobucké kulturní léto se rozjíždí

Po loňském úspěchu Klobuckého kulturního léta se organizátoři rozhodli pro jeho pokračování. Přízeň diváků se pokusí získat hudebníci, výtvarníci, divadelní soubory, chystá se promítání filmů, módní přehlídka krojů i trampský večer. Většina akcí je plánována pod širé nebe, ale připravena je i „mokrá varianta".


Bude-li přát počasí, proběhne program na náměstí nebo na nádvoří podnikatelského centra, při dešti se akce přesune do kulturního domu nebo do kina.


Součástí kulturního léta jsou i akce, které mají ve městě mnohaletou tradici a lákají k nám velké množství návštěvníků. 25. června propukne na náměstí Valašské kumštování a 15. srpna Setkání muzikantů v Bílých Karpatech.


Už osmým Koncertem na nádvoří zahájí hudební část Klobuckého kulturního léta Musica Minore a její hosté. Vivaldi a tango... proč ne? je lákavým podtitulem celého koncertu. Ve stejném duchu navážou Romantické inspirace, spojení poezie s tóny hoboje, kontrabasu a klavíru. Z jiného soudku je hudba rockové kapely Jackye, která si jako hosta pozvala sopranistku Pavlínu Senić. Rock zastupují také Petr Kochta Kochaníček a Kochta Band, kteří se představí spolu s recitálem Magdalény Malaníkové. Netradiční a originální pojetí vážné, filmové i lidové hudby předvede Cimballica. Své diváky si určitě najde i jediná dívčí cikánská kapela ve střední Evropě Luna, která není ve Valašských Kloboukách poprvé. Sombreros a Los Perdidos hrají Jazz Latin a chiapaspunk a jejich vystoupení doplní barmanská show. Jako třešinka na dortu vystoupí na konci prázdnin zpívající právník Ivo Jahelka. Už jste někdy opékali špekáčky na náměstí? Přijďte si to vyzkoušet na trampský večer, který ukončí hudební část celého programu.


Dramatické umění zastupují letos dva soubory. S představením Děda přijede Pasma Tri Těatr, který si přizval jako hosta místního faráře P. Karla Janíčka. Bratři v tricku uvedou Cirkus hraček, divadelní představení s prvky nového cirkusu pro děti i rodiče.


Celkem pět výstav připravili organizátoři pro letošní ročník Klobuckého kulturního léta. V městském muzeu je už nyní k vidění výstava o odboji partyzánské brigády Jana Žižky, kterou vystřídá na konci června výstava obrazů valašskoklobouckého umělce Zdeňka Mikesky. Po něm se mohou milovníci výtvarného umění těšit na obrazy Karla Švacha a Josefa Pavelky, výstava bude poctou vnuka zemřelému dědovi.


V sále podnikatelského centra bude v pátek 13. června oficiálně zahájeno Klobuckého kulturní léto výstavou fotografií studentek místního gymnázia. „Valašsko – byli jsme i u vás" je další výstavou v tomto prostoru. Nella Billová a Jaromír Tomšů ml. představí své fotografie a koláže.


Oblíbené filmové představení pod letním nebem zahájí česká komedie Martin a Venuše. Následují americké drama Klub poslední naděje, italská komedie Ať žije svoboda! a vše uzavírá životopisné drama ze závodů F1 Rivalové.


Soutěž Klobucký silák amatér na první pohled nezapadá do kulturního léta, ale její organizátoři se rozhodli připojit letos k měření sil i rockový večer. Představí se kapely Non revolver, Obscuro corvus a Headmaster.


Zajímavou akcí a letošní novinkou bude módní přehlídka krojových rekonstrukcí s komentářem etnografky Blanky Petrákové. Diváci se budou moci seznámit s rekonstruovaným krojem Valašskokloboucka i se způsobem, jak takové znovuobjevování lidového oděvu probíhá.


Klobucké kulturní léto uzavřou tradiční Klobucké hody. Na náměstí bude sloužena mše svatá a po jejím skončení proběhne kulturní program.


Loňskému kulturnímu létu přálo počasí a valná většina programu se odehrávala pod širým nebem. Nezbývá než doufat, že i to letošní léto bude plné slunce a vlahých večerů. Organizátoři se těší na všechny diváky a doufají, že si v připraveném programu každý najde to své.


Program Klobuckého kulturního léta ZDE

 

Sandra Novotná Kollerová


reklama