Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
pondělí, 22 září 2014 07:42

Hostětín: Staňte se dobrovolníky na Jablečné slavnosti

Jablečná slavnost v Hostětíně je významnou regionální akcí, která je v mnohých směrech unikátní. Jednou ze zajímavostí je, že na akci pomáhá každoročně téměř 100 dobrovolníků. Letos se tato možnost dobrovolnické pomoci nabízí i vám, a to 28. září 2014.


Pokud se chcete využít váš volný čas smysluplně, podílet se na akci s bohatou tradicí, nahlédnout do zákulisí příprav a zažít slavnost „jinak", tak kontaktujte organizátory na www.jablecna-slavnost.cz nebo na telefonu 572 630 670.

Jablečná slavnost je již tradiční oslavou jablek, řemesel a kultury. Bere si za cíl podpořit místní a regionální producenty, pěstitele ovoce či výrobce ovocných produktů a tradičních druhů řemeslných výrobků. Spojuje kulturu, zábavu a ekologické vzdělávání. Slavnost organizují dvě neziskové organizace (Centrum Veronica Hostětín a Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat) ve spolupráci s obcí Hostětín. Každoročně sem zavítá na 2500 návštěvníků.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Vůně jablečných moučníků, chuť čerstvého jablečného moštu, hudba, ukázky řemesel, hry pro děti, divadlo a především pohoda a dobrá nálada - to vás čeká v Hostětíně v neděli 28. září 2014. Jablka všemi smysly - čichem, chutí, zrakem i hmatem - a ve všech podobách - sušená, tekutá, pečená i právě utržená ze stromu, čekají na vaši návštěvu.

Program Jablečné slavnosti nabízí návštěvníkům řemeslný jarmark, výstavu domácích jablečných moučníků i jejich prodej, přehlídku regionálních odrůd ovoce a další atraktivní a zábavný program. Vaši duši potěší hudba, folklórní vystoupení, divadelní představení či muzicírování cimbálové muziky. Dospělí i dětští návštěvníci se mohou zapojit do her, soutěží, putování po sochách v krajině kolem obce či vyhrát ceny v bohaté tombole. Jedinečným občerstvením při této akci je čerstvý jablečný mošt.

Již třináctý ročník této tradiční a oblíbené slavnosti se koná od 11.00 do 18.00 hodin. Jejím cílem je především představit místní a regionální pěstitele ovoce a výrobce ovocných produktů, podpořit pěstování tradičních bělokarpatských odrůd ovoce a prezentovat regionální značku Tradice Bílých Karpat® a její nositele.

Pořadatelé, kterými jsou Centrum Veronica Hostětín, Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat, Moštárna Hostětín s.r.o. a Obec Hostětín, připravili pro všechny návštěvníky slavnosti celodenní bohatý zábavný, kulinářský, poučný i mírně turistický program. Na přípravě slavnosti se podílí více než desítka partnerských organizací a kolem stovky dobrovolníků. V jedenáct hodin začíná na návsi jarmark, na němž se představují zástupci tradičních řemesel a zemědělci, zejména nositelé regionální značky Tradice Bílých Karpat®. Bude probíhat i biojarmark, kde se představí bělokarpatští ekologičtí zemědělci. Letos očekáváme velmi bohatou účast 59 výrobců, z nichž mnozí budou své řemeslo i přímo předvádět nebo jejichž produkty můžete ochutnat.

Návštěvníky slavnosti je každoročně netrpělivě očekávána přehlídka jablečných moučníků z kuchyní místních hospodyněk. Vystavené exponáty budou v odpoledních hodinách rozprodány. Na výstavce starých a krajových odrůd ovoce bude během dne probíhat ovocnářské poradenství. Ke koupi bude čerstvé i sušené ovoce.

V areálu moštárny, kde bude Den otevřených dveří, mohou návštěvníci zakoupit BIO nápoje: čerstvý jablečný mošt, dále míchané mošty: letošní novinku – jablečný s arónií, jablečný se zázvorem, rakytníkem, mátou či zeleným čajem, a sirupy: z květů černého bezu nebo z květů konopí setého. Hladové návštěvníky potěší nejen ovocné koláče, ale i jehněčí steaky, klobásky, guláš, saláty a další pochutiny. Připraveno bude i speciální vegetariánské menu. Po dobrém jídle si mohou dát dobrou fairtradovou kávu v Fair trade kavárně Veronica.

Zájemci se mohou těšit na lektorované prohlídky modelových ekologických projektů: pasivního domu, moštárny, historické sušírny ovoce, kořenové čistírny odpadních vod, výtopny na biomasu, solárních panelů na výrobu teplé vody i elektřiny a šetrného veřejného osvětlení. K dispozici bude ekologická poradna pro domácnost. Příznivci přírodního zahradničení uvítají prohlídky ukázkové přírodní zahrady.

K dobré náladě a zábavě vám budou hrát Hudba Fryšták, Cestující hudba a kapela NěcoMezi. Po celý den můžete poslouchat i cimbálovou muziku Slavičan.

Nejrozsáhlejší program je připraven pro děti. Velkou oblibu má rozsáhlá pohádková Jablečná stezka starým sadem, při které děti plní řadu úkolů. Téma stezky a úkoly jsou každý rok nové. Letos se děti seznámí s Jablíčkem a jeho cestou za poznáním. Při cestě musí děti prokázat odvahu a zdatnost, mrštnost a bystrost a uplatní také své znalosti o přírodě. Kromě této stezky si děti budou moct zkusit tradiční řemesla. Uvidí a vyzkouší si filcování ovčí vlny, práci na kolovrátku, uvidí košíkáře, práci na soustruhu či výrobu skleněných perel. Pro děti je připraveno i pohádkové divadlo pod širým nebem, a to pohádka o pejskovi a kočičce od Řádu červených nosů.

Pro dospělé je připraven Jablečný trojboj. Můžete se také vydat na putování po sochách rozmístěných v krajině kolem obce či navštívit novou naučnou stezku Naokolo Hostětína. Účastníky čeká i tradiční tombola s hodnotnými cenami. Skleničku moštu máme připravenou pro každého, kdo přijde pěšky, přijede na kole či vlakem a přispěje tak k ochraně klimatu.


Těšíme se na setkání na Jablečné slavnosti v Hostětíně!

 

tz. Hana Machůreklama