Reklama

05. 07. 2020

Dnes má svátek: Cyril a Metoděj
pondělí, 22 září 2014 23:53

Cvičení krizového štábu řešilo zatopení Popova

„Zde operační středisko Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, starosta Valašských Klobouk svolává krizový štáb na 8 hodin do zasedací místnosti rady města k provedení štábního cvičení," tuto zprávu si vyslechli členové Krizového štábu Valašské Klobouky ve čtvrtek 18. září brzy ráno.

 

Cvičení k řešení mimořádné události bylo tentokrát zaměřeno na využití nových technologií při povodni na řece Vláře. Do cvičení se zapojili město Brumov-Bylnice, obce Štítná nad Vláří-Popov, Jestřabí, Rokytnice, Vlachovice, Základní škola Brumov-Bylnice, Hasičských záchranný sbor, Policie ČR, Krajský úřad Zlínského kraje, zdravotnické a sociální zařízení. Stejná akce probíhala zároveň i ve Vizovicích.

Krizový štáb se rozdělil na dvě skupiny – první operovala na valašskokloboucké radnici, druhá na hasičské stanici. Při tréninku se simulovalo sedm situací, které mohou při povodních nastat:

situace: Zaplavení místní části obce Štítná nad Vláří Popova. Úkol: Zajistit evakuaci a nouzové ubytování pro 300 osob a uzavřít oblast.
situace: Zaplavení silnice mezi Štítnou a Bylnicí. Úkol: Zajistit objížďku a uzavřít komunikaci.
situace: Zaplavení úpravny vody. Úkol: Zajistit náhradní nouzové zásobování vodou.
situace: V povodní zasaženém Popově se nachází 5 rodinných domů, které vyžadují neodkladnou demolici. Úkol: Přijmout opatření ke zbourání objektů ve zkráceném řízení.
situace: Zaplavení čističky odpadních vod v Bylnici. Úkol: Informovat občany.
situace: Zaplavení domů v Jestřabí. Úkol: Sečíst škody a nahlásit je tak, aby mohla být zahájena státní pomoc.
situace: Zaplavení domů a zemědělské farmy ve Vlachovicích. Úkol: Opět sečíst škody.

Všechny situace se simulovaly „papírově" a prověřovala se součinnost všech prvků, reakce štábu na krizové situace, způsob zasílání a příjem informací – fungování e-mailů, telefonů, webových stránek, místních rozhlasů, úředních desek a hlavně síťové aplikace „HZS Žurnál". Ověřením úspěšně prošel i Informační, vyrozumívací a varovací systém Zlínského kraje, který koordinuje zprávy od všech složek zapojených do cvičení.

Všichni pracovali pod vedením řídící skupiny, kterou tvořili starosta Valašských Klobouk Dalibor Maniš, Štefan Hrtús z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a Radomír Slovák z pracoviště krizového řízení.

Součástí nácviku bylo i přepojení radnice na náhradní zdroj elektrické energie, test funkčnosti videokonference a výpočetní techniky. Cvičení skončilo ve 12 hodin krátkým vyhodnocením. „To, že nácvik řešení mimořádných situací je důležitý a má své opodstatnění, ukázala blesková bouře, která způsobila zatopení silnice a sklepů v Poteči i v Kloboukách v pondělí 15. září," pověděl starosta Dalibor Maniš. „Podrobné vyhodnocení celé akce bude projednáno na pravidelném zasedání bezpečnostní rady ORP Valašské Klobouky v měsíci listopadu," dodal starosta.


FOTO: Velká voda na Valašsku 2.6.2010


tz. Sandra Novotná Kollerová, tisková mluvčí


reklama