Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
sobota, 04 říjen 2014 13:21

Spisovatelka Irena Kopecká představila svou tvorbu

VALAŠSKÉ KLOBOUKY- V pátek 3. října 2014 proběhlo v sále Staré radnice ve Valašských Kloboukách autorské čtení Ireny Kopecké, spisovatelky a básnířky z Příboru, která byla krásou valašské krajiny okouzlena natolik, že se v nedávné době přestěhovala do Francovy Lhoty. „Chtěly jsme žít někde uprostřed přírody. Chtěli jsme z velkého města pryč," říká Kopecká.

Spisovatelka spolu se svou přítelkyní Ludmilou Hanákovou předčítala celkem ze čtyř děl. V knize nesoucí název František Juráň, oživil kámen, kovu dal řeč autorka mapuje a připomíná dílo příborského rodáka a sochaře. Kniha získala v září tohoto roku Cenu Petra Jilemnického. Stoleté svědectví se stejně jako výše uvedená kniha řadí mezi literaturu faktu a nabízí čtenářům pohled na první světovou válku formou korespondence mezi autorčiným otcem a strýcem, který byl nucen odejít na frontu. Kopecká předčítala i ze své knihy Pohádky, jejíž myšlenky oslovují nejen děti, ale především dospělé. Povídkovou sbírku Proměny duše označuje sama autorka za knihu léčivou. „Léčivé knihy jsem začala psát, když jsem prošla velmi těžkou nemocí. Zjistila jsem, že se mi najednou otevřely oči a že vidím do problémů úplně jinak než dřív. Uvědomila jsem si, jak velice důležité je, aby člověk uměl odpustit. Nedá se žít s pocitem křivdy. Ta se hromadí a nakonec z toho vznikne nemoc," tvrdí spisovatelka.

V současné době připravuje Kopecká další povídkovou knihu Proměny člověka. Kniha by měla vyjít příští rok. „Už mám obrázky na titulní stránku a obrázky do knížky od malířky Sylvy Česlarové," komentuje Kopecká. Autorské čtení doprovázely bluesové melodie hudebníků ze Základní umělecké školy Valašské Klobouky.

 

Barbora Čandová

 

 

reklama