Reklama

08. 07. 2020

Dnes má svátek: Nora
pátek, 10 říjen 2014 16:06

Při zemních pracích u valašskolobouckého kostela byly objeveny lidské ostatky

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Při rekonstrukci komunikace v Zákostelí byly objeveny staré hroby. Ve středu 8. října pozastavila valašskokloboucká radnice práce na opravách a povolala specialisty z Ústavu archeologické památkové péče v Brně. Odborný výzkum na stavbě byl ukončen ve čtvrtek 9. října a dnes se už opět pracuje.


Archeolog prohlédl objevené hroby a provedl záchranný archeologický výzkum, v jehož průběhu a dle možností zajistil a zdokumentoval celkem 11 hrobů nebo jejich částí. Po sepsání protokolu vrátil staveniště zpět dělníkům.

„V rámci ochrany lidských kosterních pozůstatků budou všechny hroby zakonzervovány zakrytím geotextilií a zasypáním," informoval o dalším postupu vedoucí investičního odboru Radek Bařinka.


Lidské ostatky, které se při bagrování dostaly mimo hroby, byly předány pohřební službě k jejich pochování. Předpokládá se, že hroby pocházejí z druhé poloviny 18. století. „Současný hřbitov byl založen až v polovině 19. století, předtím se od počátku 17. století pochovávalo i ve farní zahradě a ještě dříve v bezprostředním okolí kostela," vysvětlil historik Petr Odehnal.

Podrobnější informace budou zveřejněny po vydání závěrečné zprávy archeologickým ústavem.


tz. Sandra Novotná Kollerová

 

 

reklama