Reklama

05. 07. 2020

Dnes má svátek: Cyril a Metoděj
úterý, 02 prosinec 2014 08:42

Jarmek znovu ozdobí tradiční soutěže

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – O Valašsku je známo, že tu žijí obrychtovaní „ogaři" a šikovné „cérky". Na výsledky práce jejich zručných rukou je radost pohledět! A to moc dobře víme i my kolem Valašského mikulášského jarmeku, a proto letos znovu vyhlašujeme šest jarmekových soutěží, ve kterých mají lidé příležitost ukázat, co pěkného se jim podařilo. Ať už půjde o voňavé pekařské či kuchařské výrobky, ovocnářské výpěstky, jedinečné fotografie či lahodnou slivovici, na všechny soutěžní příspěvky se moc těšíme.


„Urodilo se vám letos v sadu krásné jablíčko? Umíte upéct tradiční pány z kynutého těsta nebo mikulášské perníky? Vaše zelí vykvasilo jedna báseň? Máte ve svém archivu zdařilé fotky z jarmeku? A nebo si myslíte, že u vás v obci je nejlepší slivovice široko daleko? Pak neváhejte a přihlaste se do našich jarmekových soutěží! Nejen že podpoříte udržování lidových tradic, ale můžete i něco pěkného vyhrát," srdečně zvou pořadatelé jarmeku.

Tradicí se už stalo, že tři soutěžní disciplíny se hodnotí přímo při jarmeku a o výsledku rozhodují svým hlasováním sami jarmekoví návštěvníci. Takže i letos budou lidé v sále Sokola vybírat to nejlepší ze soutěží O najpěknější mikulášský perník a O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta. Před dřevěnicí U Janíků pak mohou ochutnat a zhodnotit vzorky ze soutěže O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka.

Výjimečnou disciplínou je soutěž O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová. Každoročně se před jarmekem schází porota složená převážně z odborníků z regionálních pálenic, která má za úkol a porovnat chuť, barvu, vůni a další vlastnosti více než tří desítek vzorků slivovic z okolních obcí. Verdikt poroty je přísně tajný až do jarmeku, kdy se výsledky vyhlašují při regionálním setkání starostů a dalších představitelů.

Svou kategorii mají i výtvarně nadaní návštěvníci jarmeku. Pokud se jim loni nebo i dříve podařilo zachytit fotoaparátem nějaký vydařený záběr jarmekového dění, pak se s ním mohou ucházet o titul v soutěži O najpěknější jarmekovú fotku.

A možnost prezentace své úrody letos znovu dostanou i sadaři a ovocnáři. Na balkoně kulturního domu bude k vidění výstava krajových a starších odrůd ovoce, při níž budou odborníky vyhodnocena ta nejpěknější jablka. Letos přibude také novinka, a to ukázky úrody ze zahrad. Pokud tedy lidé vypěstovali nějakou výstavní nebo mimořádnou zeleninu, třeba brambory, dýni, řepu nebo cokoli jiného, mohou k výstavě přispět.

Zájemci, kteří by se rádi zúčastnili jarmekových soutěží, najdou všechny potřebné informace na webu www.jarmek.cz v sekci Jarmekové soutěže. Samotné vyhlášení výsledků se uskuteční na slavnostním setkání v úterý 9. prosince od 16 hodin v sále Staré radnice.

tz. Lenka Zvonková

 

reklama