Reklama

04. 07. 2020

Dnes má svátek: Prokop
středa, 03 prosinec 2014 08:28

AKTUALIZACE: Výbuch munice ve skladu ve Vrběticích.

VRBĚTICE: Aktualizace, nové informace k výbuchu munice ve skladu ve Vrběticích.

pohled od Vysokého Pole

 

video: autor Radek Machů, pohled z Vysokého Pole

 

3.12.2014, 07:45 hod.
Z muničního skladu se ozývají neřízené výbuchy.


3.12.2014, 08:15 hod.
Policie ČR potvrdila výbuch dalšího muničního skladu. Na 8:30 je svolán krizový štáb Valašských Klobouk

Obavy občanů znázorňuje velký nápis na zdi u Vlachovic


3.12.2014, 08:45 hod.
Od 7.15 hodin se z areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích opět ozývají neřízené detonace doprovázené hustým stoupajícím dýmem. Pyrotechnici odjedou do terénu, kde budou zjišťovat příčinu výbuchů. Plánovaný odvoz materiálu zastaven.

3.12.2014, 09:10 hod.
Policie ČR evakuuje obce Lipová, Haluzice a areál bývalých Vlárských strojíren.

pohled od Vysokého Pole

3.12.2014,  09:29 hod. Krizový štáb Valašské Klobouky:
- zasedá krizový štáb Valašských Klobouk a Luhačovic
- kompletně byly evakuovány obce Haluzice (do Loučky) a Lipivá (do Slavičína)
- v okolí areálu muničních skladů jsou uzavřeny silnice


3.12. 2014, 10:35 hod.
Ve 13 hodin zasedla mimořádně Bezpečností rada Zlínského kraje


3.12.2014, 14:00 hod.
Pro případ pořeby zajistil krizový štáb ubytování hotelového typu pro 100 lidí.

 

3.12.2014, 17.45 hod.
Informaci, že vybuchl další muniční sklad potvrdil v podvečer Ministr obrany Martin Stropnický. Příčiny výbuchu nejsou zatím známy. Další info ZDE (ceskatelevize.cz)

 

Česká televize: Jedinečné letecké záběry z místa, kde znovu explodovala munice. VIDEO ZDE

 

AKTUALIZACE: 3.12.2014 23.45 hod.

PČR informovala, že se v nebezpečném území v době výbuchu nepohyboval žádný člen integrovaného záchranného systému. Výbuch nenastal v důsledku manipulace s výbušninami a nebyl při nich nikdo zraněn. Od zítřejšího rána bude podle rozhodnutí pyrotechniků plně v provozu areál Vlárských strojíren a vrátit do školy se mohou také žáci a učitelé Středního odborného učiliště. Pro obyvatele obcí opatření o evakuaci jejich obydlí nadále trvá.

,,Během dne jsme požádali o použití vrtulníku a přelet za účelem monitorování nad nebezpečným územím. Kolem čtvrté hodiny odpoledne vojenský vrtulník přistál a monitoroval území ze vzdušného prostoru. Monitoring prováděly i vojenské drony. Vyhodnocením snímků jsme zjistili, že výbuchy vycházejí z budovy číslo 12. Podle předložených seznamů firmy, jež v tomto objektu skladuje munici, se uvnitř v době výbuchu nacházelo 12,8 tun zalaborovaných výbušnin. Jednalo se o dělostřelecké granáty a miny. Příčinu explozí prozatím neznáme. Sklad dosud hoří vysokým plamenem. Pyrotechnici se k místu exploze během dneška nemohli přiblížit " informovala tisková mluvčí PČR nprap. Monika Kozumplíková

V platnosti zůstává nadále speciální linka zřízená pro občany postižené neustávajícími explozemi. Číslo 974 666 555 je k dispozici všem občanům okolních obcí, kteří se chtějí na cokoliv v souvislosti s dnešními detonacemi zeptat, či těm, kteří našli v blízkosti svých obydlí jakýkoli nebezpečný předmět. Nadále trvá varování občanů před vstupem do nebezpečné oblasti. Oblast je označená policejními páskami a varovnými cedulemi a je nepřetržitě střežená policisty a vojáky.

 

tz.

AKTUALIZACE: 4.12.2014  12.44 hod.

Areál budeme zkoumat ze vzduchu.

VRBĚTICE - Během noci se z prostoru bývalých muničních skladů opět ozvaly dvě neřízené silnější detonace. Pyrotechnici prozatím nemohli kvůli požáru vyrazit k postižené budově. Velitel zásahu rozhodl, že evakuace obou obcí, Lipová a Haluzice prozatím potrvá a lidé se nebudou moci nejméně do dnešního podvečera vrátit do svých domovů. V ranních hodinách proběhla schůzka se starosty dotčených obcí za přítomnosti 1. náměstka policejního prezidenta a velitele zásahu.


Pyrotechnici již vyrazili v policejním obrněném vozidle do okolí obou vesnic, které prozkoumávají a hledají střepiny, jež mohly při výbuchu ze skladu odlétnout. Požádali jsme o použití policejního vrtulníku. Vrtulník během dopoledne přistál a monitoruje areál a postiženou budovu ze vzduchu. Stejně tak použijeme k průzkumu vojenský bezpilotní prostředek, tzv. dron. Po provedených průzkumech, jak ze vzdušného prostoru, tak z obrněných vozidel, rozhodneme o dalším postupu a o tom, zda bude stále pokračovat evakuace obyvatel dvou obcí.

tz.  nprap. Monika Kozumplíková, PČR

 

AKTUALIZACE: 5.12.2014  22.44 hod.
Z preventivně-bezpečnostních důvodů jsou evakuovány obce Lipová a Haluzice. V sobotu 6. 12. v 7:00 hod. budou evakuovány Vlachovice a Vrbětice. Všechny uvedené obce budou také neprůjezdné. Uzavírka komunikací se týká i okolí muničních skladů.
V sobotu budou v areálu vrbětických skladů probíhat pyrotechnické práce, proto je nutné zajistit bezpečnost občanů. Návštěvníci jarmeku ve Valašských Kloboukách musí využít objízdných tras.

 

AKTUALIZACE: 8.12.2014  12.17 hod.

V noci z neděle na pondělí se z areálu neozval žádný výbuch
Opět budeme počítat lhůtu bez explozí.

Poslední neřízenou detonaci, jež z areálu zazněla, jsme zaznamenali v pátek 5. prosince ve 20.15 hodin. Z bezpečnostních důvodů posuneme karenční dobu bez výbuchů z původních sedmi na devět dní. Pokud nedojde k neočekávanému vývoji situace, zasedne v pondělí 15. prosince odborné pyrotechnické konzilium, vyhodnotí situaci, zváží všechny okolnosti a rozhodne o dalším postupu. Předpokládáme, že vyskladňování nebezpečného materiálu začne nejdříve koncem prosince. Vyšetřování příčin obou výbuchů si v pátek 5. prosince převzal speciální vyšetřovací tým Policejního prezidia, který ve své práci naváže na již provedené úkony zlínských kriminalistů.


Požádali jsme o navýšení počtu vojáků, kteří budou k dispozici veliteli zásahu, z původních 100 na 450. Měli by zajistit zejména nepřetržité střežení rozšířeného, téměř čtrnáctikilometrového, chráněného okruhu kolem celého areálu muničních skladů. V současné době pomáhají policistům z Krajského ředitelství ve Zlíně se střežením prostoru muničních skladů policisté z Krajských ředitelství policie v Brně, Praze a Ostravě.


Stále zůstává uzavřená komunikace od Lipové směrem na Haluzice v důsledku zvětšení námi stanoveného perimetru v rozmezí 1200 metrů kolem druhého epicentra výbuchu. Toto opatření potrvá až do odvolání.


Děkujeme všem starostům dotčených obcí za bezchybnou koordinaci evakuace, respektování nařízení a výzev policistů. Děkujeme také občanům za trpělivost při opakovaných přesunech. Vedení Krajského ředitelství Policie České republiky ve Zlíně oceňuje rychlost a profesionalitu jednání krajské bezpečnostní rady v návaznosti na gradaci bezpečnostního opatření.

nprap. Monika Kozumplíková

 

 

reklama