Reklama

06. 07. 2020

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
čtvrtek, 04 prosinec 2014 20:08

Vyjádření starosty obce Lipová ke vzniklé situaci ve Vrběticích

LIPOVÁ -  Starosta obce Lipová se ptá za sebe i občany:
jak je možné, že když jsme poukazovali na nebezpečí výbuchu dalších skladových objektů, byla tato možnost bagatelizována.


Jak je možné, že pan ministr obrany pan Stropnický nemá relevantní informace a dezinformuje svým vystoupením v TV nejen naše občany. My podáváme občanům aktuální informace přijaté od policie ČR. Občané nás bombardují telefonáty, že v TV říká pan ministr něco jiného než my, a ptají se, kdo tedy lže. Vzniklou situaci pan ministr přehazuje na policii ČR, přitom VTU je jednoznačně státní podnik řízený právě jeho ministerstvem. Podává informace, že jeho náměstek (nemohl si ani vzpomenout který), navštívil starosty postižených obcí (opět si nějak nemohl vzpomenout na jména těchto obcí) a tvrdí, že situaci má plně pod kontrolou.


Jak je možné, že o vzniklé situaci odmítla jednat většina poslanců parlamentu ČR. Hlavně, že nezapomněli jednat o svých platech. Většina těchto poslanců schválila zákon 229/2013 Sb. o nakládání s tzv." bezpečnostním materiálem". Za tento paskvil chtějí ještě někteří navýšit platy? Kdyby se tento malér stal kousek za Prahou, to by byl jiný šrumec. Stačilo, ať mi Pražáci prominou, v Praze trochu námrazy, se kterou se tu mimochodem my potýkáme každoročně několikrát, a TV má tři dny o čem vysílat.


Ptám se jako zástupce občanů obce Lipová, co bude dál. Podotýkám, že v areálu se nachází ještě asi 26 takových skladů napěchovaných municí. To budeme neustále ve stresu, kdy vyletí do povětří další a neustále provádět evakuace obyvatel obce? Vzniklými evakuacemi, kdy občané musí během několika minut opustit své domy a zvířectvo, vznikají jednak škody na zdraví občanů a také na jejich majetku. Z vyjádření postižených občanů vyplývá, že pojišťovny odmítají takto vzniklé škody na majetku hradit a odkazují je na majitele uvedených vybuchlých skladů.


Ptám se, kdo nahradí škody našim občanům? Škody, které nejsou způsobeny nepředvídatelnými přírodními vlivy, ale je za nimi konkrétní viník? Ptám se, kdo uhradí celkové škody vzniklé touto situací, které půjdou do milionů korun. To budou opět daňoví poplatníci?


Druhá rovina celé vzniklé situace je práce policie ČR a pyrotechniků. Ti pracovali na zabezpečení, jak se říká dnem i nocí, a během pár dnů vyčistili neskutečnou plochu prostoru. Tak informace poskytované policií byly relevantní vzniklé situaci. Bohužel se stalo to, čeho jsme se obávali, a přišlo k výbuchu dalšího skladu.


Chceme, aby přestali vedoucí představitelé vypouštět hlouposti typu, že případný odpal zavinila nějaká srnka, která chtěla spáchat sebevraždu a tvářit se, že se to vyřeší samo, nebo že to způsobil sesuv půdy do původního kráteru. Bohužel, pochybujeme, že tam nějaká zvěř ještě zůstala.


Proto jménem všech občanů požadujeme vyvození důsledků od konkrétních odpovědných vládních činitelů.

Miroslav Pala - starosta obce Lipová, 4.12.2014

 

 

 

reklama