Reklama

04. 07. 2020

Dnes má svátek: Prokop
pondělí, 08 prosinec 2014 13:59

Vyjádření starostky Elišky Olšákové k sobotním protestům

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Během 23. valašského mikulášského jarmeku, který se konal tuto sobotu 6. prosince, se ve městě objevilo několik transparentů namířených proti muničním skladům ve Vrběticích. Starostka se rozhodla vyjádřit k veřejné diskusi, která se kolem tématu rozvířila.

 

Vážení spoluobčané,
chci touto cestou reagovat na emotivní diskuzi, která se rozvířila po protestní akci při sobotním mikulášském jarmeku, a která měla poukázat na závažnost problému muničního skladu ve Vrběticích.

Konkrétně na názory typu: „... starostka měla konat a nechat transparenty svěsit, ... ať je potrestán viník, který znehodnotil jarmek, ... majitelé městských domů museli o akci vědět, ... jedná se o trestný čin" apod.

Trestný čin je spáchán, pokud vznikne majetková škoda na objektech, nepovoleným vniknutím do budovy, či šířením poplašné zprávy. Vhledem k situaci, která v těchto dnech byla, se rozhodně o poplašnou zprávu nejednalo, nemám potvrzeno, že by aktivisté vnikli do budov a zatím ani to, že vznikla někomu škoda.

Co se týká oznámení akce, podle ověření na odboru vnitřních věcí, který se touto agendou na městském úřadu zabývá, tato akce oznámena nebyla. Proto nikdo z vlastníků objektů nebyl předem o umístění transparentů informován.

Město může zakázat pouze neoznámené shromáždění. Netroufla bych si akci klasifikovat jako shromáždění, dle mého osobního názoru se o shromáždění nejednalo – jak by se dalo mezi tisíci návštěvníky určit, kdo je zde za jakým účelem?

transparenty ve Val. Kloboukách

Další výtkou, která zazněla, bylo, že jsem měla konat a nechat transparenty sundat. Po večerním pátečním setkání se starostou Vlachovic a velitelem zásahu plk. Jindrou, kdy jsme řešili evakuaci Vlachovic a Vrbětic, a po osobní účasti při sobotní evakuaci, kde jsme od časných ranních hodin i s mými kolegy, uklidňovali občany, kdy někteří neměli daleko k pláči, jsem se dostala zpět do Klobouk k zahájení jarmeku. Zde jsem viděla, jak protest vypadá a nedovedu si představit, jak by někdo při plném náměstí návštěvníků, kde se nedalo téměř projít, odstraňoval umístěné transparenty a jaké reakce davu by to mohlo vyvolat. Potýkala jsem se s jinými obavami: Co se stane, když se při práci pyrotechniků něco zkomplikuje a zopakuje se situace ze středy 3. 12., kdy vybuchl další muniční sklad? Jak uklidníme obrovský dav lidí, který se bude bát a začne panikařit?

Pokud má někdo dojem, že byl znehodnocen jarmek, to nechám k vyjádření výboru, já osobně jsem se na jarmeku pohybovala celý den, potkávala návštěvníky, kteří byli na straně aktivistů i proti a rozhodně jim to sobotní den neznehodnotilo, spíše se mezi lidmi o Vrběticích více diskutovalo. V neděli dopoledne byly všechny transparenty odstraněny.

Oficiální stanovisko, zda se město cítí poškozeno, bude dnes odpoledne řešit rada města na svém pravidelném zasedání. O jeho rozhodnutí vás budu informovat.

Eliška Olšáková, starostka Valašských Klobouk

 

 

reklama