Reklama

05. 07. 2020

Dnes má svátek: Cyril a Metoděj
úterý, 09 prosinec 2014 14:15

Do Jarmekové síně slávy vstoupí kyselice

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Také jste letos na Valašském mikulášském jarmeku ochutnali pravou valašskou kyselici? A také Vám přišla prostě jedinečná? Pak budete jistě souhlasit s tím, abychom ji letos uvedli do Jarmekové síně slávy.


Tato úžasná a lahodná polévka, jejíž recept je na Valašsku předáván už po generace, se stane po svatém Mikuláši s andělem, pečených pánech a podaných rukách dalším typickým symbolem jarmeku. Ocenění Jarmekový anděl se pak dostane Zdeňku Žilákovi a Daně Šperlingové, kteří poctivou valašskou specialitu osobně vaří.

„Náš vrchní kuchař Zdeněk Žilák už od počátků jarmeku rok co rok dohlíží na přípravu tradiční kyselice a je garantem její výsledné chuti, která přitahuje tisíce strávníků. Obětavou a spolehlivou pomocnicí je mu v kuchyni Dana Šperlingová, vždy plná elánu a odhodlání do práce. Za svou dlouholetou a nezištnou pomoc si oba zaslouží nejen obrovské poděkování, ale právem i ocenění Jarmekový anděl," vyjádřila předsedkyně organizačního výboru Pavlína Kolínková. Ocenění je udělováno osobnostem, které dlouhodobě významně podporují Valašský mikulášský jarmek, zdejší tradice, rozvoj regionu i občanskou společnost.

S přípravou polévky významně pomáhá další řada lidí, zejména Věra Janíková a také senioři z Klubu důchodců, jimž patří za jejich ochotnou pomoc velké poděkování. Na pravou valašskou kyselici je potřeba vynikajícího kysaného zelí, brambor, klobás a správného koření. Na jarmeku se jí vždy navaří přes 3 500 porcí, které jsou z části určeny stovkám dobrovolných pomocníků a účinkujících a část je připravena pro pohoštění návštěvníků akce.

„Jarmeková kyselice se už za ta dlouhá léta stala takovým fenoménem, že jsme o jejím uvedení do Jarmekové síně slávy ani chvíli neváhali. Pro mnoho lidí je nejen symbolem, ale přímo synonymem jarmeku," dodala Pavlína Kolínková.

Slavnostní udělení ocenění Jarmekový anděl a uvedení kyselice do Jarmekové síně slávy se odehraje v úterý 9. prosince od 16 hodin ve Staré radnici.

 tz. Lenka Zvonková

 

reklama