Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
čtvrtek, 15 leden 2015 10:38

I letos budou moci včelaři zasílat své žádosti o dotace

ZLÍNSKÝ KRAJ – Od konce ledna budou moci začínající včelaři ve Zlínském kraji opět žádat o podporu v roce 2015. Zájemci o dotace budou následně moci posílat své žádosti, a to až do 2. března. Vyplývá to z usnesení, které schválila krajská rada.


Podprogram pro začínající včelaře je zaměřen na finanční pomoc při pořízení základního a doporučeného vybavení, přičemž základním vybavením se rozumí povinný nákup minimálně tří nástavkových úlů s oddělitelným varroa dnem, zatímco doporučené vybavení znamená tři roje včelstev, ochrannou kombinézu, ochrannou kuklu nebo závoj, jeden pár ochranných rukavic a další související potřeby.

„Po dobrých zkušenostech z minulých let se nám jeví jako vhodné pokračovat v poskytování této podpory tak, aby byla zachována dostatečná opylovací schopnost na území Zlínského kraje," řekl krajský radní František Čuba, zodpovědný za zemědělství.

Podle vedení Zlínského kraje je nutné zainvestovat do kvalitních nástavkových úlů i do kvalitních včelstev, aby se stabilizovala situace po krizovém roku moru včelího plodu 2014, kdy bylo v kraji vyhlášeno 160 ohnisek tohoto moru a muselo být spáleno 888 včelstev a 1319 úlů. Zlínský kraj letos mezi včelaře rozdělí půl milionu korun, výše podpory na jednoho žadatele je stanovena v rozmezí od pěti do deseti tisíc korun.

V roce 2014 bylo z rozpočtu Zlínského kraje také – stejně jako letos – uvolněno pět set tisíc korun, které byly rozděleny na padesát projektů. V jejich rámci bylo pořízeno 150 nových úlů a 147 nových včelstev. Zlínský kraj včelaře podporuje od roku 2006, od té doby jim pomohl dotacemi ve výši téměř šest milionů korun, za které včelaři nakoupili 1 866 nových úlů a 1 493 rojů včelstev.

tz. Helena Mráčková

 

DOORS CZ, s.r.o.
Výprodej skladových oken s 50% slevou
Tel.: 608 507 020


reklama