Reklama

06. 07. 2020

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
středa, 11 únor 2015 22:50

Vernisáž v Galerii Vincúch ve Valašských Kloboukách

V pátek 13. února 2015 v 18 hodin se uskuteční vernisáž výstavy výtvarných děl umělců ze Slavičína pod názvem Staří mistři. Vernisáž a následná výstava se uskuteční v nové valašskokloboucké galerii, která nese název Galerie Vincúch, dle Výtvarného spolku Vincúch, který v galerii bude pořádat výstavy výtvarného umění pro širokou uměnímilovnou veřejnost. Galerie se nachází v zadním traktu Městského muzea Valašské Klobouky, vchod do galerie je z dolního části Masarykova náměstí.


Výstavou Staří mistři se ve Valašských Kloboukách představí trojice výtvarníků ze Slavičína. Své malby budou prezentovat akademický malíř Jaroslav Jeřábek, František Slovák a Zdeněk Kutra.


Jaroslav Jeřábek vystavuje své malby z 60. let 20. století z období svých studií a po ukončení studií na Akademii výtvarných umění v Praze. Námětem je mu rodné Valašsko s postavami prostých lidí i tvrdé valašské krajiny. V obrazech převládají tmavé tóny, které přecházejí z šedé v černou. Z obrazů je cítit hmota a monumentálnost figur. Hlavní námětem obrazů Jaroslava Jeřábka je žena, žena milenka, žena matka. Obrazy jsou namalovány hutnou pastózní barvou v širokých tazích štětce.


Obrazy Františka Slováka potěší každého milovníka krásy žen. František Slovák ve svých obrazech oslavuje ženu, její krásu a tajemství jejího těla. V akrylových malbách jemnou technikou v zářivých i tlumených barvách zobrazuje ženy a dívky svým typickým a charakteristickým malířským způsobem. Do barevných ploch nanáší svižnou linkou ženské křivky, v malbě vyzdvihuje detail ženského těla, jeho intimitu, který je zdůrazněn jasným barevným akcentem. Jeho malby dívek a žen osloví diváka lehkou erotičností a jemným humorem. Portréty a ženské akty Františka Slováka byly namalovány v roce 2014.


Zdeněk Kutra tvoří velkoformátové obrazy. Ve svých plátnech se nechá inspirovat tvorbou surrealistů, estetického hnutí první poloviny 20. století. Svůj surrealismus spojuje s hyperrealismem, výtvarným proudem postmoderního umění, které se snaží zobrazit svět kolem nás co nejvěrněji, do největších detailů, hyperrealismus vychází z techniky fotografie. Svět obrazů Zdeňka Kutry je snový, v nových perspektivních zkratkách, svět, který jde mimo naši realitu a přechází ve snové vize. Po vzoru surrealistů ve svých rozměrných dílech spojuje věci, postavy a svět naší viditelné reality v nadreálno a tajemno. Zdeněk Kutra vystavuje obrazy z posledních let.
Potěšit se díly slavičínských „Mistrů“ se můžete v Galerii Vincúch do 12. 3 2015.


Mgr. Jiří Ročák
www.vincuch.cz