Reklama

11. 07. 2020

Dnes má svátek: Olga
středa, 25 únor 2015 17:32

Start Vrchařské koruny Valašska se blíží. Nabídne soutěž škol, podpoří ji i Zimovčák.

VALAŠSKO - Do svého třetího ročníku vstoupí na počátku dubna dlouhodobá soutěž pro všechny milovníky cyklistiky a cykloturistiky - Vrchařská koruna Valašska (VKV).


Pořadatelé akce stejně jako v minulých letech vytipovali dvacet vrcholů na Valašsku a v přilehlém okolí, které bikeři budou zdolávat. Letos navíc nově vypsali speciální kategorii pro žáky základních a středních škol, tzv. VKV JUNIOR. Patrony projektu jsou stejně jako loni čeští reprezentanti na horských či silničních kolech Tereza Huříková, Barbora Machulková, Tomáš Paprstka, Svatopluk Božák a k nim se nově přidal světově uznávaný propagátor jízdy na vysokém kole Josef Zimovčák. Zájemci se mohou těšit na veřejné vyjížďky se všemi zmíněnými.

VKV začala psát svou historii v roce 2013, kdy vášnivý cyklista Adam Hloch ze Vsetína hledal motivaci pro novou sezonu. Rozhodl se vypsat si dvacet vrcholů na Valašsku, jež na kole za sezonu zdolá. S tímto nápadem se svěřil několika přátelům, kteří jej také vzali za své. VKV se tak měla stát komorní soutěží pro pár známých. Jenže už během prvního ročníku bylo patrné, že myšlenka se rychle šíří dále a získává si oblibu.

držitelé VKV za rok 2014

První ročník nakonec absolvovalo 21 bikerů a mnozí další již tehdy jevili zájem se připojit v ročníku následujícím. Pro rok 2014 pořadatelský tým, v němž Adama Hlocha doplnili jeho bratr Ondřej a Michal Horský, vytvořili webové stránky i facebookový profil VKV. Získali rovněž podporu již zmíněných cyklistických osobností Terezy Huříkové, Barbory Machulkové, Tomáše Paprstky a Svatopluka Božáka, kteří VKV zaštítili. Rostoucí zájem o tento projekt se naplno projevoval už od úvodních dubnových dní loňského roku, kdy druhý ročník odstartoval. Počet držitelů VKV rychle narůstal a k poslednímu listopadu, který sezonu uzavřel, se zastavil na čísle 137. Úspěšný ročník pak jen podtrhl slavnostní ceremoniál spojený s předáváním cen všem účastníkům.

Za dva roky se laťka VKV pořádně zvedla a pořadatelé nechtějí usnout na vavřínech, proto pro ten následující chystají několik novinek. Je vytipováno opět dvacet vrcholů, z nichž se ale jen tři objevily v minulých ročnících. Pořadatelé k nim opět připravují průvodce. Ten bude zdarma ke stažení na webových stránkách VKV (www.vkv-bike.cz), které dostaly nový kabát. Samotná sezona nezačne 1. dubna, ale o tři dny později, tedy 4. dubna. „Vyšli jsme vstříc těm, kteří plánují VKV zdolat co nejrychleji a nechtějí si v zaměstnání brát dovolenou. Čtvrtý duben připadá na sobotu, o půlnoci z pátku na ni tak letos startujeme. Končíme tradičně posledním listopadovým dnem," uvedl Adam Hloch s tím, že novinkou třetího ročníku VKV bude také speciální kategorie VKV JUNIOR. Vyhlášena je pro žáky základních a středních škol. Ti mají vypsáno celkem padesát vrcholů, které mohou na kole zdolávat. Za každý úspěšný získají pro sebe, ale i pro svou školu bod do celkového hodnocení (podrobnější informace na www.vkv-bike.cz).

Další novinkou VKV 2015 je rozšíření výčtu patronů ze čtyř na pět. Nováčkem mezi nimi je Josef Zimovčák, který na vysokém kole absolvoval například všechny tři Grand Tour - Giro d´Italia, Tour de France a La Vuelta. S ním, ale i Terezou Huříkovou, Barborou Machulkovou, Tomášem Paprstkou a Svatoplukem Božákem se veřejnost může těšit na skupinové vyjížďky, jejich termíny pořadatelé budou upřesňovat.

Ti současně věří, že VKV se stává fenoménem nejen na Valašsku, ale i daleko za jeho hranicemi. Potvrzením toho je fakt, že VKV se stala inspirací pro podobné projekty v dalších třech regionech republiky. „Po našem vzoru se letos rozjedou první ročníky Vrchařské koruny Jesenicka, Vysočiny a jižních Čech. S těmito partnerskými projekty úzce spolupracujeme a věříme, že jejich výčet není konečný," uzavřel Michal Horský.

 

Mapa vrcholů ZDE

 

Přehled vrcholů VKV 2015:
Baťková-Chléviska
Hážovické díly
Holý vrch
Hrad Lukov
Javorníček
Kohútka
Kunovická hůrka
Lačnovské skály
Lysá hora
Martiňák
Maruška
Ochmelov
Petřkovická hůrka
Pulčín
Radegast socha
Rozhledna Jarcová
Prženské paseky
Veľký Javorník
Vsacká Tanečnice
Vysoká

tz.

Relaxcentrum Javorník Štítná nad Vláří
akce únor 2015


reklama