Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
úterý, 24 březen 2015 00:11

Migrující žáby u rybníků ochrání dřevěné přechody

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Jarní probouzení přírody bude mít v lokalitě u valašskoklobouckých rybníků opět podobu migrace žab.


Ropuchy obecné se tímto časem rok co rok uchylují z volného terénu do vodního prostředí, aby zde přivedly na svět svá potomstva. V cestě jim ovšem stojí nebezpečná překážka – frekventovaná hospodářská komunikace, kterou letos budou moci překonat díky instalaci provizorních přechodů.

„K ochraně migrujících žab se v minulých letech používaly například zábrany z fólií a sběrné nádoby, z nichž dobrovolníci zachycené jedince přenášeli na druhou stranu. Letos se přikročilo k jinému opatření, které ovšem vyžaduje i pochopení řidičů projíždějících vozidel. Na nezbytně nutnou dobu bude na komunikaci položeno několik dřevěných tunelů, které žáby bezpečně dovedou skrz lesní cestu do rybníků," pověděl vedoucí odboru životního prostředí Josef Slánský a požádal občany o shovívavost s dočasným omezením.

Tah žab za rozmnožováním začíná, jakmile noční teploty přesáhnou hranici pěti stupňů nad nulou. Migrace trvá přibližně měsíc a noví jedinci se z rybníků navracejí do volné přírody spontánně různými směry. V minulých letech se podařilo zachránit tisícovky žab, což je pro jejich populaci v místní přírodě nesmírně významný přínos.


tz. Lenka Zvonková

 reklama