Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
pondělí, 20 duben 2015 23:40

Brumov-Bylnice: Soutěž mladých zdravotníků

"Viděl jsi to, auto asi srazilo chodce, ale už tam někdo je". I tímto způsobem reagovali někteří lidé projíždějící v okolí DDM Brumov-Bylnice.

Jednalo se pouze o modelovou situaci, která měla za úkol prověřit znalosti a dovednosti v oblasti poskytování první pomoci u dětí navštěvující zdravotnické kroužky. Na první ročník této soutěže se sjelo z Brumova-Bylnice, Štítné nad Vláří, Nedašova, Valašských Klobouk a Vsetína osm pětičlenných hlídek ve starší kategorii a sedm hlídek v kategorii mladší.

Na všech 75 dětí čekalo po slavnostním nástupu, kde je přivítal i pan starosta Zdenek Blanař, osm stanovišť, z nichž byly čtyři soutěžní. "Hlídky prochází postupně čtyři stanoviště, na kterých plní úkoly z poskytnutí laické první pomoci, obvazové techniky a transportu zraněného. Mimo tyto soutěžní úkoly jsou připraveny čtyři nesoutěžní stanoviště z oblasti dopravních znalostí, zručnosti nebo odborné ukázky z oblasti IZS", uvedla velitelka závodu Kateřina Šerá.


V mladší kategorii se soutěže zúčastnila i hlídka ze ZŠ Brumov-Bylnice, která se v loňském roce na celostátním kole soutěže mladých zdravotníků v mladší kategorii umístila na druhém místě. "Soutěž byla perfektní. Nejvíc se mi líbily praktické modelové situace. Trošku jsme zaváhaly u ošetření zabodnutého střepu ve stehnu, kde jsme obdržely trestné body za překrytí rány a za chlazení kolene u situace s podřeným kolenem. Jsme rády, že jsme si vyzkoušely naše znalosti před Oblastním kolem, které se uskuteční v květnu ve Zlíně", uvedla velitelka hlídky Eliška Naňáková.

Hlídky ve starší kategorii čekala modelová situace ošetření raněného chodce a řidiče při autonehodě a poskytnutí první pomoci při amputaci paže. "Překvapilo nás, jak jsou stanoviště připravena. Hlavně ta amputace paže. I když se všechno teoreticky učíme, v praxi je to horší. Zastavení krvácení tlakovým obvazem nebo manipulace se zraněným asi byly naše slabší místa", uvedla Anna Fritschková z vítězné hlídky ve starší kategirii.


Nesoutěžní stanoviště z dopravních znalostí ovládla hlídka ze ZŠ Štítná nad Vláří, na stanovišti zručnost při stavbě věže byla nejlepší hlídka ze ZŠ Valašské Klobouky a ve skládání obrazců hlídka ze ZŠ Brumov-Bylnice. V mladší kategorii obsadila první místo hlídka ze ZŠ Brumov-Bylnice ve složení: Eliška Naňáková, Karolína Ptáčková, Klára Bližňáková, Marie Fritschková a Tereza Lysáčková. Druhé místo získala opět hlídka ze ZŠ Brumov-Bylnice a třetí místo hlídka ze ZŠ Valašské Klobouky.


Ve starší kategorii první místo vybojovala hlídka ze ZŠ Brumov-Bylnice ve složení: Anna Fritschová, Lucie Žáčková, Anežka Ovesná, Šárka Strnková a Veronika Naňáková. Druhé místo získala hlídka ze ZŠ Valašské Klobouky a třetí místo vybojovala rovněž hlídka ze ZŠ Valašské Klobouky. Výsledkovou listinu si můžete prohlédnout na stránkách DDM Brumov-Bylnice.


Závěrem ještě velké poděkování patří všem rozhodčím, doprovodu hlídek, velitelce závodu, figurantům a všem sponzorům, bez nichž by se tato akce nemohla uskutečnit.


foto ZDE

tz. Tonda Strnad, DDM B-B

 reklama