Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
středa, 22 duben 2015 16:26

Velvyslanec USA, Andrew H. Schapiro oslavil v Hostětíně Den Země

HOSTĚTÍN - Velvyslanec USA, Andrew H. Schapiro, dnes v Hostětíně spolu s Ekologickým institutem Veronica oslavil Den Země.

Prohlédl si ekologické projekty, zapsal se do pamětníky knihy obce a ocenil přínosy hostětínských aktivit pro ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj.


Po prohlídce Hostětína neskrýval velvyslanec radost z toho, co viděl. „Místní příklad ukazuje, že ekologie nejde proti ekonomickým zájmům, obě věci jdou naopak ruku v ruce," upozornil Schapiro. „V Hostětíně šetří energii, zaměstnávají některé místní lidi, využívají místní produkty," podotkl. Zároveň prohlásil, že i při návštěvě Hostětína si uvědomil, jak obrovsky se Česká republika změnila od doby, kdy ji v osmdesátých letech navštívil poprvé. „To je tak nebetyčný rozdíl, že jsem ani nepředpokládal, že je něco takového možné. Vy jste se dostali do 1. ligy v Evropě a když vidím i tyto projekty tady v Hostětíně, tak si říkám, že to je úžasný pokrok," sdělil velvyslanec.


Při návštěvě moštárny se velvyslanec přiznal, že se doma pod vlivem manželky začínají stravovat zdravě. „V minulosti jsme se tímto moc nezabývali, ale manželka mě nedávno přesvědčila, že tudy cesta nevede a musíme se stravovat zdravě. Po ochutnání hostětínského biomoštu se tak určitě cítím zdravěji," říkal velvyslanec s úsměvem a dodal, že do návštěvy moštárny ještě nikdy neviděl a nechutnal hned sedm druhů biomoštu.


Na oslavu Dne Země si připil hostětínským biomoštem se žáky ze Základní školy Vlčnov, kteří přijeli na výukové programy o přírodní zahradě a o tradičních řemeslech. Sledoval tak v praxi ukázku ekologického vzdělávání naší nejmladší generace.


Velvyslance doprovázel starosta Hostětína Robert Janota a zástupci Ekologického institutu Veronica, kteří velvyslanci ukázali obecní výtopnu na biomasu. Zde hostětínští demonstrují téma ochrany klimatu, kdy místní výtopna ročně ušetří na 1200 tun oxidu uhličitého - plynu, který zesiluje skleníkový jev a přispívá ke globální změně klimatu. Se svými průvodci si velvyslanec prošel i ukázkovou přírodní zahradu a sad starých odrůd ovoce. „U historické sušírny ovoce jsme našemu hostu představili naši činnost v ovocnářství, pěstování a zpracování ovoce - což je tradiční hospodaření v našem regionu, které nyní opět ožívá", uvedl manažer Moštárny Hostětín s.r.o., Radim Machů.


Velvyslanec se zajímal také o provoz pasivního domu Centra Veronica, kde probíhají vzdělávací aktivity a který slouží i jako ekologický penzion. K dalším ekologickým projektům v obci patří kořenová čistírna odpadních vod, obecní výtopna na biomasu, využívání solárních technologií pro ohřev teplé vody a výrobu elektřiny, šetrné veřejné osvětlení a činnosti na podporu udržitelného cestovního ruchu – netradiční naučné stezky v krajině. Tyto projekty a instalace si ročně prohlédne na sedm tisíc návštěvníků.


Podobně jako velvyslanec Schapiro ocenil aktivity v Hostětíně i princ Charles, od jehož návštěvy v obci právě uplynulo 5 let.

Foto ZDE

 

tz. Hana Machů