Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
čtvrtek, 14 květen 2015 08:21

Uvažujete o pěstounství? Beseda odhalí, jak se žije pěstounským rodinám.

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Uvažujete o pěstounství a honí se vám v hlavě spousta otázek? Nevíte, kde se na ně zeptat?


Pak jste zváni na besedu, kterou pro všechny zájemce o tuto formu náhradní rodinné péče připravuje oddělení sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu Valašské Klobouky. Uskuteční se v úterý 19. května v 15 hodin v prostorách Rodinného centra Kaštánek.

„Hostem besedy bude pěstounka, která se s námi přijde podělit o své dlouholeté zkušenosti, o slasti i strasti života pěstounské rodiny. Je mámou sedmi vlastních dětí a dvou dětí jiného etnika v pěstounské péči. Prostřednictvím tohoto osobního setkání se zájemci dozvědí, jak lze skloubit manželství, rodičovství, péči o děti i pěstounství," pověděla o programu sociální pracovnice Jana Surmařová, která besedu povede. Účastníci se mohou ptát na cokoliv o každodenním chodu rodiny, o nárocích a požadavcích na pěstouny, ale třeba i na otazníky, které při své cestě k pěstounství řešila právě ona.

„Jsem si vědoma, že ne každý, kdo o pěstounství uvažuje, se dokáže odhodlat a přijít se na různé podrobnosti zeptat rovnou na sociální odbor. A právě těmto uchazečům je věnována beseda, při níž mohou načerpat poznatky a zkušenosti reálné pěstounské rodiny," dodala Jana Surmařová. Vítáni budou jak zájemci o náhradní rodičovství, tak samozřejmě i přátelé a podporovatelé pěstounů, lidé s vlastní zkušeností s pěstounstvím i široká veřejnost. Přivést mohou i své děti, v průběhu besedy bude v rodinném centru zabezpečeno hlídání.

Potenciální pěstouni se přirozeně zamýšlejí nad konkrétními otázkami a okolnostmi přijetí dítěte do rodiny. Zvažují klady a zápory takového rozhodnutí, odhadují vlastní možnosti a schopnosti a mnohdy i vyslovují obavu, jak se sžijí s dítětem s komplikovanou minulostí. Rozhodování, zda se stát náhradními rodiči, v nich uzrává a může trvat i několik let. „Věřím, že na připravovaném setkání mohou rozkrýt mnoho těchto otazníků a posunout se dál," vyjádřila sociální pracovnice. Beseda ale jistě obohatí i ostatní přítomné, kterým není osud opuštěných dětí lhostejný.

tz. Lenka Zvonková