Reklama

04. 07. 2020

Dnes má svátek: Prokop
středa, 22 červenec 2015 08:53

Včelaři ve Zlínském kraji jsou s letošní výtěží spokojeni

ZLÍN – Podle množství vytočeného medu ve Zlínském kraji lze usuzovat, že včelaři budou s výtěží spokojeni.


A to i přesto, že i letos se včelaři z oblasti Zlínska, Uherskohradišťska a Vsetínska potýkají s nákazou moru včelího plodu. Vyplývá to z informací Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje.

„Doporučujeme včelařům, aby nákazovou situaci pravidelně sledovali na stránkách Státní veterinární správy,“ sdělil vedoucí krajského odboru životního prostředí Alan Urc.

V České republice bylo ke konci roku 2014 evidováno 49 045 včelařů a 588 060 včelstev. Ve Zlínském kraji bylo ke stejnému datu aktivních 4 123 včelařů se 42 253 včelstvy. „Je překvapivé, že ačkoliv podmínky k chování včel na Kroměřížsku jsou ideální, dlouhodobě v této části Zlínského kraje včelaří méně osob, než v ostatních třech okresech Zlínského kraje, kterými jsou Vsetín, Zlín a Uherské Hradiště,“ informovala Martina Neckařová, která se v odboru životního prostředí specializuje právě na problematiku chovu včel. Zatímco na „včelařsky nejaktivnějším“ Vsetínsku se této činnosti věnuje 1 228 jednotlivců, na Kroměřížsku je to jen 739 lidí.

„Těší nás vzrůstající zájem mladých lidí o včelaření, které se stává trendem současnosti. Je to velmi pozitivní vzhledem k tomu, že opylovací služba včel je v zemědělství nenahraditelná,“ vyjádřil se krajský radní pro oblast zemědělství František Čuba. „Zlínský kraj ze svého rozpočtu včelaře každoročně a již dlouhodobě podporuje. Letos je z Podprogramu pro začínající včelaře rozdělena částka půl milionu korun,“ připomenul František Čuba.

Dotace, které kraj poskytuje, jsou určeny na zakoupení včelařských potřeb v podobě tří kusů nástavkových úlů s varroa dnem, tří rojů včelstev, ochranného obleku, ochranného závoje nebo kukly, ochranných rukavic, voskových mezistěn, včelařského kuřáku, rojáčku, rozpěráku, včelařského drátku a rámkových přířezů.

Od roku 2006, kdy Zlínský kraj včelaření na svém území podporuje, bylo k těmto účelům vynaloženo téměř šest milionů korun, z nichž bylo nakoupeno 1 866 kusů úlů a 1 493 rojů včelstev.

tz. Helena Mráčková

 


reklama