Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
středa, 12 srpen 2015 06:01

TOMMEE- Z daleké Austrálie na Hradfest do Brumova-Bylnice

BRUMOV-BYLNICE - Hudba džungle s pohodovým pocitem. Tak nějak by se dala jednoduše popsat hudba TOMEE.


Zdravím všechny, kteří již netrpělivě tlačí očima datum na kalendáři k pátku 14. srpna, kdy v 17:00 odstartujeme v pořadí již čtvrtý mezinárodní multižánrový hudební festival HRADFEST.


Došel jsem k závěru, že právě teď nastal ten pravý čas představit našeho hudebního hosta až z daleké Austrálie.


Kdo se skrývá pod exoticky znějícím jménem TOMMEE? "Bob Marley z Indonésie", jak ho někteří nazývají. Celým jménem Tommee Balukea. V jeho hudbě lze nalézt kořeny reggae, Latinské a Afroamerické hudby. Tommeeho hudba evokuje jednoduché obrazy obyčejného života v indonéské vesniččce s místními příběhy obyčejných lidí s neobyčejnými příběhy.

Narodil se v roce 1962 v Bima, na ostrově Sumbawa, Indonésii, malé vesničce, kde nebyla ani elektřina. Od té doby Tommy urazil pěkný kus cesty a hrál mimo jiné v Japonsku, Francii, Indonesii a na náš, na Váš HRADFEST přiletí za pár dní na pár dní z Irska. Tommee posledních téměř třicet let žije v Brisbane, Austrálii. Za směr v jeho životě, jak sám říká, vděčí babičce Hididjah. Ač naprostá analfabetka, na ostrově vlastnila velký kus půdy a tím zajistila možnost vzdělání pro všechny své děti, včetne Tommeeho otce, který je právníkem u vrchního soudu v Jakartě. Ve 12 letech se Tommy s rodinou stěhuje na Bali.


Co je Tvůj recept na dobrý život?
T: Dokázat se radovat a nechat věci plynout, je jeden z mých receptů na dobrý život.
Hudba je moje strava a můj lék. Mým štěstím jsou taky moje čtyři děti, dvě dívky a dva kluci.

Co Tě ovlivňuje v hudbě?
Moje hudba je hlavně ovlivněna mým ostrovanským životem na Bali a zvukem gamelanu (tradiční perkusní nástroj Indonésie, bronzový gong miskovitého tvaru) Dokázal jsem sedet na rýžovém políčku pod kokosovou palmou a hodiny hrát moji hudbu. Ve 12 jsem začal na kytaru a bicí, ale úplné začátky byly na kuchyňském nádobí mojí maminky. Mám rád Boba Marleyho pro způsob, jakým se vyjadřuje v textech a Jimmyho Hendrixe pro jeho styl.

S pozdravem a těšením se na setkání s Vámi všemi.

 

pro Naše Valašsko info- Karlos Di Ruzicka

 

www.hradfest.cz

 


reklama