Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
úterý, 01 září 2015 07:13

Pedagožky SOU Val. Klobouky se vzdělávaly v Rakousku

VAL. KLOBOUKY - Díky grantu na podporu výuky cizích jazyků se dvě zástupkyně pedagogického sboru SOU Valašské Klobouky zdokonalovaly v němčině na Sprachinstitutu Austria "Alpha" ve Vídni.


Střední odborné učiliště Valašské Klobouky získalo grant MŠMT na podporu výuky cizích jazyk, díky němuž jsme se mohly vydat na vzdělávací kurz do Rakouska. Jazykový pobyt probíhal od 9. do 23. srpna na Sprachinstitut Austria „APLHA“ ve Vídni.

Na základě písemného testu jsme byly zařazeny do skupiny A2 – základní stupeň (Grundstufen). Kurz vedla lektorka Mag. Irene Pfeiffer. První den nás velmi srdečně přivítala a zároveň se všichni spolužáci mezi sebou seznámili a řekli o sobě několik slov. Naše skupinka se skládala z 12 žáků, kteří byli z různých zemí, a to: Polsko, Rusko, Ukrajina, Chorvatsko, Rumunsko, Itálie, Írán, USA. Spolužáci byli převážně mladí lidé, kteří bydlí v Rakousku (momentálně nezaměstnaní) a jsou vysláni přes Úřad práce ke zdokonalování německého jazyka. Ostatní se kurzu zúčastnili převážně k rozšíření slovní zásoby a zlepšení gramatiky.

Paní lektorka měla po celou dobu kurzu všechny hodiny velmi důkladně připravené. Spolupracovali jsme týmově, neustále nás přesazovala, abychom se navzájem lépe poznávali. Výuka byla formou skupinových her, rozhovorů, doplňovaček, křížovek, domin, samostatné práce např. psaní dopisů nebo emailů, rozbory a poslechy textů, a taktéž video ukázky. Na závěr každého dne měla připravenou třešničku na sacher dortu v podobě domácích úkolů.

Škola účastníkům nabízela kromě výuky i různé doplňující programy, například prohlídku památek či večerní Vídně, návštěvu koncertu, divadla, Jazz clubu, rozhovory z jinými lektory této instituce aj. Samozřejmě jsme i my poznávaly krásnou Vídeň, která se pyšní mnoha památkami z rakousko-uherské monarchie. Taktéž jsme ochutnaly pravou vídeňskou kávu, sacher dort a viener Schnitzel.

Dne 15. srpna jsme měly v rámci projektu zorganizovanou cestovní kanceláří Dery Opava- prohlídku večerní Vídní s průvodcem. Měly jsme možnost prohlédnout si vídeňské středověké uličky, krásná náměstí, historické památky a nejlépe střežená tajemství na krásné večerní procházce Starým Městem: Vídeňskou operu, Mozartův dům, katedrálu svatého Štěpána, Hofburg palác a Náměstí hrdinů. Během cesty jsme vyslechly příběhy o historii a kultuře. Nakonec jsme si pochutnaly na rakouské večeři v tradiční místní restauraci.

V závěru kurzu jsme obdržely od paní Irene certifikát a předaly jsme jí propagační materiály naší školy a maličkosti typické pro Českou republiku. Jazykový pobyt hodnotíme jako velmi zajímavý, zábavný a naučný. Věříme, že získané vědomosti, znalosti a poznatky budeme moci v budoucnosti využívat a předávat našim žákům i pedagogům.


tz, Mgr. Marcela Šuráňová, Bc. Blanka Ovesná SOU Valašské Klobouky

 


reklama