Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
středa, 30 září 2015 08:21

Poslední kamenný kříž se dočkal rekonstrukce

VAL. KLOBOUKY -  Valašskokloboucká radnice opravila další sakrální památku – pískovcový kříž u silnice do Mirošova. Jedná se o jeden z nejstarších křížů ve městě, pocházející z roku 1844.


Památka prošla celkovou opravou, která zahrnovala očištění od řas, mechů a lišejníků, biosanaci a hydrofobizaci. Rekonstruovány byly i plastické prvky a nápis „Nebo i k tomu povolání jste, jako i Kristus trpěl za váš, vám pozůstaviv příklad, abyste následovali šlépějí jeho.“

„Nejvíce práce dala oprava zadní část kříže, která byla silně znečištěna zřejmě asfaltem. K tomuto poškození došlo v období, kdy kříž stál o několik metrů níž přímo u rozcestí,“ prozradila restaurátorka Eva Machalová.

Mirošovský kříž byl postaven na náklady Františka Zubka a slavnostně vysvěcen 29. června 1845 klobouckým děkanem P. Aloisem Eichlerem. Přítomnost kříže u křižovatky silnic z Klobouk, Mirošova a Smoliny je však zaznamenána minimálně od roku 1780.

Na opravu se podařilo městu Valašské Klobouky získat dotaci Ministerstva kultury ČR z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Náklady na akci dosáhly částky 69.600 Kč, z níž 62 tisíc korun bylo uhrazeno z dotace.


tz. Sandra Novotná Kollerová, tisková mluvčí

 


reklama