Reklama

06. 07. 2020

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
pátek, 02 říjen 2015 08:30

V listopadu 2015 oslaví SOU Valašské Klobouky již 90 let

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Letos v listopadu 2015 oslaví Střední odborné učiliště Valašské Klobouky již 90 let od svého vzniku.

První kroky k založení původně zemědělské školy byly učiněny již v roce 1908, kdy delegáti při příležitosti oslavy desetiletého trváni zemědělské rady, jednali o důležitosti hospodářského školství pro venkov. Ale až v roce 1913 Obecní výbor města Valašské Klobouky přislíbil zdarma poskytnout pozemek na stavbu školy. Do tohoto vývoje zasáhla první světová válka a tak až v roce 1919 zemský výbor a ministerstvo zemědělství rozhodlo zřídit hospodářskou školu ve Valašských Kloboukách.

Stavba současné školní budovy se zahájila až v roce 1923 a již 3. listopadu 1925 se v ní začalo vyučovat. Škola se nazývala „Zemská zimní hospodářská škola” a již v krátké době získala dobré jméno.

V průběhu různých období od Mnichova přes konec druhé světové války, kolektivizaci, normalizaci a znovunavrácení k demokracii, zaznamenala škola nejen změny jejího názvu, ale hlavně změny v rozvoji a budování. Vznikly nové dílny a v letech 1965-67 byl postaven nový domov mládeže. V roce 1982 se uvedla do provozu nová hala odborného výcviku a později se vybudovaly tři nové učebny pro teorii.

Přestože škola původně vznikla jako ryze zemědělská, v současné době se zde vyučují obory pro širší využití. V tradici zemědělské školy pokračuje učební obor Opravář zemědělských strojů a dále navazují obory typu H (Automechanik, Kuchař – číšník, Ošetřovatel, preferované obory s měsíčním stipendiem Malíř a lakýrník, Zedník), nástavbové obory typu L (Podnikání) a také učební obory typu E (Malířské a natěračské práce, Kuchař ve stravovacích službách, Pečovatelské služby, Strojírenské práce a Zednické práce). Žáci mohou při studiu v jednotlivých oborech navštěvovat autoškolu, svářečskou školu, barmanský kurz atd.


Pevně věříme, že Střední odborné učiliště Valašské Klobouky bude nadále pokračovat v úspěšné práci, protože absolventi školy mají dobrý start do života v podobě získaných teoretických znalostí a praktických dovedností ve svém oboru. Mohou proto snadno najít uplatnění a být úspěšní.

 

Kolektiv pedagogických pracovníků SOU Valašské Klobouky

 reklama