Reklama

07. 08. 2022

Dnes má svátek: Lada
středa, 30 říjen 2019 07:34

Vzpomínka na všechny zemřelé

Rok se s rokem sešel a listí na stromech se krásně zabarvuje nebo už pomalu začíná opadávat. Nastal dušičkový čas a většina lidí si nachází opět volnou chvilku k cestě na hřbitov, řada z nich pak také do kostela.


Je tady opět čas na krátké zastavení, zamyšlení, na vzpomínky či také poděkování, které symbolicky přinášíme těm, kteří byli našimi nejbližšími, našimi kamarády a přáteli.

Na hroby, které jsou v těchto dnech krásně upravené přinášíme svíčky, pokládáme věnečky a řada z nás nezapomíná ani na modlitbu, kterou chceme, ve smyslu své víry, udělat pro zemřelé něco dobrého. Může to být naše touha sdělit Bohu něco ve prospěch zesnulého, projevem vděčnosti za vše co pro nás udělal a také potvrzením naší víry v Boží milosrdenství.


Je mnoho z nás, kteří prožívají chvilky u hrobů třeba i každou neděli. Je však také hodně těch, kteří z různých důvodů mohou toto učinit mnohem méně často, někteří pak opravdu jen v tyto svátky. A pak by mělo platit, že nebudeme spěchat. K místu domovu ostatků našich zesnulých se snažme přistoupit tak, aby naše vzpomínky, poděkování či modlitby byly předloženy důstojně, s úctou, s pokorou a beze spěchu.

Nemálo z nás se jistě při této příležitosti bude zamýšlet také nad sebou, nad svým životem i jeho pomíjivostí. Přeji Vám, aby výsledkem tohoto zamyšlení či tichého rozjímání byla vůle udělat vše proto, aby život náš i našich blízkých byl lepší.

 

Slávek Floreš SD, Naše Valašsko info