Reklama

12. 07. 2020

Dnes má svátek: Bořek
čtvrtek, 05 listopad 2015 14:49

Do jarmeku zbývá měsíc, přípravy jsou v plném proudu

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Kdo má rád lidové tradice Valašska a s oblibou se k nim navrací, neměl by si nechat ujít Valašský mikulášský jarmek.


I letos okouzlí návštěvníky mikulášskou obchůzkou ozdobenou družinami čertů z různých koutů regionu, ale přiláká pozornost i k lidovým zvykům adventní doby, starým řemeslům, valašskému folklóru nebo gastronomii. Jarmek se uskuteční ve Valašských Kloboukách o mikulášském víkendu, přičemž svůj hlavní program bude soustředit na sobotu 5. prosince. Během měsíce, který do jeho konání zbývá, musejí pořadatelé stihnout ještě velký kus práce.

„V těchto dnech vrcholí přípravy bohatého kulturního programu jarmeku. Snažíme se jej opět naplnit krásnými tradicemi a zvyky, ukázkami dávných řemeslných zručností i vystoupeními souborů, které mají k našemu kraji velmi blízko,“ popsala předsedkyně organizačního výboru letošního jarmeku Hana Tarabusová. „Návštěvníkům můžeme prozradit, že se letos setkají s jednou novinkou, a sice s částečným rozšířením jarmekového trhu na páteční odpoledne. Myšlenkou je příjemně prolnout menší trh na dolním náměstí s podvečerním rozsvícením vánočního stromu, a tak navodit pravou jarmekovou atmosféru,“ dodala.

Kromě kulturní sekce jsou v plných přípravách taktéž jarmekové soutěže, které rok co rok hledají nejpěknější domácí výrobky a výpěstky místních i přespolních hospodyněk a hospodářů. Nebude proto chybět soutěž o nejpěknější jablko, mikulášský perník, pečeného pána z kynutého těsta, nejlepší zelí, starostovskou slivovici a nově i nejlepší domácí chleba. Všechny soutěžní příspěvky budou vítány!


Neméně napilno má s blížícím se jarmekem organizace řemeslného trhu. „Ozvalo se nám na 500 prodejců, ovšem s ohledem na kapacitní možnosti budeme moci na trhu umístit přibližně 350 pečlivě vybraných účastníků. Mimořádně přitom dbáme na to, abychom na jarmek pozvali lidové řemeslníky, regionální prvovýrobce a zastánce tradičních či rukodělných postupů,“ ujistila Radka Brtišová, organizátorka tržní části jarmeku.

FOTO
Valašský mikulášský jarmek 2014
Valašský mikulášský jarmek 2014
Valašský mikulášský jarmek 2013
Valašský mikulášský jarmek 2012
Valašský mikulášský jarmek 2011
Valašský mikulášský jarmek 2011
Valašský mikulášský jarmek 2010
Valašský mikulášský jarmek 2007


A chystají se i všichni spolupořadatelé, aby pro svou část jarmekového programu měli vše v nejlepším pořádku. Jsou jimi spolek Valašský jarmek, ZO ČSOP Kosenka, Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách, TJ Sokol Valašské Klobouky, Národopisný soubor Klobučan, Klub seniorů ve Valašských Kloboukách, Nadace Jana Pivečky Slavičín, Gymnázium Valašské Klobouky, Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky a Město Valašské Klobouky.

Zorganizovat a uspořádat jarmek přitom nezištně pomáhají další stovky dobrovolníků, kteří se zapojují před, během i po jarmekovém veselí. „Především se ale všichni pořadatelé velice těší a věří, že atmosféra v pořadí již čtyřiadvacátého jarmeku návštěvníky mile naladí na adventní dobu,“ prozradila ze zákulisí příprav Hana Tarabusová.

Tož dojděte na jarmek!

 

-tz-

 

www.restaurantgusto.cz


reklama