Reklama

05. 07. 2020

Dnes má svátek: Cyril a Metoděj
čtvrtek, 19 listopad 2015 10:07

Lukáš Miklas z Brumova-Bylnice získal nejvyšší studentské ocenění v České republice

BRUMOV-BYLNICE, PRAHA - Cena Jana Opletala, nejvyšší studentské ocenění v České republice, byla tento rok udělena studentům Policejní akademie Kateřině Mazánkové, Lukáši Miklasovi a jejímu rektorovi Josefu Salačovi.


Hlavním důvodem pro udělení Ceny bylo hájení nezávislosti Policejní akademie proti politickým krokům Ministerstva vnitra, které měly za cíl direktivně omezit její autonomii. Jména laureátů byla zveřejněna v rámci Slavnostního předávání ceny Jana Opletala, které proběhlo 17. listopadu, u příležitosti Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu a demokracii, v prostorách Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Akci zaštítil předseda vlády Bohuslav Sobotka a zúčastnilo se jí mnoho významných osobností z oblasti veřejného i akademického života.


“Nominace poukazují na to, že českým studentům není jejich okolí lhostejné, nebojí se upozorňovat na problémy spojené s vysokými školami, bojovat za akademické svobody, ale také organizovat prospěšné studentské projekty či navazovat kontakty se zahraničními institucemi. Nominace jsou tedy dobrým signálem nejenom pro české akademické prostředí, ale především pro českou společnost. Svědčí o tom, že její budoucí generace nejsou netečné vůči prostředí, ve kterém žijí,” uvedl Ladislav Lázňovský, předseda Pracovní skupiny Ceny Jana Opletala.Kateřina Mazánková, Lukáš Miklas a Petr Salač v různých aktivních formách bojovali proti nestandardním krokům, které byly v poslední době proti Policejní akademii České republiky podnikány ze strany Ministerstva vnitra, a v mnoha případech se jim podařilo tyto aktivity zastavit. Mezi tyto nestandardní kroky a stavy patřilo např.: direktivní nezákonné rozhodnutí úředníků MV ČR o omezení počtu přijímaných studentů; direktivní omezení prostředků ze strany úředníků MV ČR, kdy reálně hrozilo uzavření areálu PA ČR; otevřená snaha rozpustit akademický senát a nahradit jej účelově zřízenou a jmenovanou správní radou a další případy.


“Udělení Ceny Jana Opletala pro nás není ani tak vítězstvím, jako spíš oceněním našeho úsilí a důkazem obrovské podpory a souhlasu s našimi aktivitami. Hluboce si toho vážíme,“
uvedli samotní laureáti Ceny Jana Opletala, Kateřina Mazánková, Lukáš Miklas a Josef Salač.


Jako symbol svého ocenění obdrželi laureáti unikátní sošku, která byla vyrobena technologií 3D tisku na pracovišti Filozofické fakulty Univerzity v Hradci Králové. Autorkou návrhu je Mgr. Lenka Chadimová, která je současně studentkou doktorského studijního programu na technické univerzitě v Toulouse a dlouhodobě se věnuje problematice 3D technologií.

-tz-
foto - Zdroj: Studentská komora Rady vysokých škol

 

 

 

reklama