Reklama

05. 07. 2020

Dnes má svátek: Cyril a Metoděj
pondělí, 13 listopad 2017 19:02

Valašský mikulášský jarmek je na dohled

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Na prahu adventu se ve Valašských Kloboukách rok co rok vydává na svou obchůzku svatý Mikuláš v doprovodu čertovských družin, to aby zahájil další ročník Valašského mikulášského jarmeku.


Letos průvod masek vykročí mezi návštěvníky už po šestadvacáté a stane se tak v sobotu 2. prosince v 9 hodin před Starou radnicí na Masarykově náměstí. Současně započne i velký trh lidových a rukodělných výrobků, rozehraje a rozezpívá se kulturní program, otevřou se dveře památkových objektů a pod rukama řemeslníků ožijí starodávné zručnosti, tradice a zvyky. Všichni, kdo se chtějí příjemně naladit na předvánoční čas, jsou srdečně zváni.

 

„Na Valašském mikulášském jarmeku vás čekají zážitky, které osloví všechny smysly. Uvidíte tu ukázky tradičních řemeslných dovedností, uslyšíte čertovské řinčení i písničky na veselou notu, ochutnáte pravou jarmekovou kyselici a ucítíte vůni pečených pánů či horké medoviny. A kdo byl hodný a bude mít štěstí, toho možná čeká i nějaké to andělské pohlazení,“ nalákala předsedkyně organizačního výboru Valašského mikulášského jarmeku Pavlína Žídková. „Ať už k nám přijedete za adventní náladou a valašskými zvyky, za chutěmi a vůněmi, za folklórem, jarmekovými soutěžemi nebo zkrátka jen za přáteli, přejeme vám, ať se vám letošní jarmek líbí,“ dodala.

Předzvěstí jarmekového dění bude už v pátek 1. prosince odpolední menší trh v dolní části Masarykova náměstí. Děti mohou přijít v maskách, aby se pobavily na čertovském reji. Jakmile se setmí, nastane okamžik slavnostního rozsvícení vánočního stromu města a s ním i oficiálního zahájení jarmeku. Večerní kulturní program pak pozve na výstavu výtvarných děl, na koncert v kostele i na posezení i cimbálu.

 

Hlavní program Valašského mikulášského jarmeku připadá na sobotu. „Návštěvníci jsou zváni do valašských dřevěnic, kde na ně dýchne kouzlo starých časů, mohou ohodnotit jarmekové soutěže, podívat se na folklórní vystoupení i výstavu betlémů, ve valašské školičce se naučit koledu, v poštičce dostat originální jarmekové razítko a ve výtvarných dílnách zase něco pěkného vyrobit. Věříme, že si také odnesou z trhu pěkné věci a k nim navíc i jarmekové zážitky, které je potěší,“ uvedla Pavlína Žídková.V neděli dopoledne bude na jarmek navazovat adventní trh s programem na nádvoří podnikatelského centra. Odpoledne se rozzáří první svíčka velkého adventního věnce a následovat bude koncert k zakončení Valašského mikulášského jarmeku v klobouckém kostele.

Na pořádání Valašského mikulášského jarmeku se podílejí Český svaz ochránců přírody Kosenka, Gymnázium Valašské Klobouky, Klub seniorů Valašské Klobouky, Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky, město Valašské Klobouky, Muzejní spolek ve Valašských Kloboukách, Nadace Jana Pivečky Slavičín, Národopisný spolek Klobučan, TJ Sokol Valašské Klobouky a spolek Valašský jarmek.

 

Program 26. valašského mikulášského jarmeku

 

FOTO

Valašský mikulášský jarmek 2016
Valašský mikulášský jarmek 2015
Valašský mikulášský jarmek 2014
Valašský mikulášský jarmek 2014
Valašský mikulášský jarmek 2013
Valašský mikulášský jarmek 2012
Valašský mikulášský jarmek 2011
Valašský mikulášský jarmek 2011
Valašský mikulášský jarmek 2010
Valašský mikulášský jarmek 2007

Tož dojděte na jarmek!

-tz-reklama