Reklama

25. 09. 2021

Dnes má svátek: Zlata
středa, 27 únor 2019 07:43

Fašanková tradice pohledem Stanislava Floreše

VALAŠSKO - Fašanky sů svátky hodování před dlůhým čtyřicetidenním půstem. Pro prasátka v domácím chovu to není moc příjemné období, ale kdyby věděla jak nám chutnajů, tak by aj ona z toho měla radost. Doba fašanků končí v noci před Popeleční středů.


Byla doba, kdy aj já sem chodil v Brumově-Bylnici za fašanky. Pamatuju si, jak sem už v listopadu dumal za co pujdu. Jednůc to byl doktor, pak kosmonaut, švihák lázeňský, kuchař a už ani nevím co bylo dál. Příprava byla důkladná. Každá maličkost rozhodovala.

Přišel den ,,D,,. Člověk věděl co ho čeká. Mnoho kilometrů v nohách, koblihy, boží milosti, slivovica a to nejpodstatnější - setkávání sa s dobrýma lidma.

(Fašanky 17.2.1996 Brumov-Bylnice)


Brzké vstávání kolem 6.30 mně v té době ještě nedělalo zle, tak to bylo v pohodě. Začínalo sa u Miklasů nebo Nováků. Někdo přišel už oblečen, někdo si vše nechával až na ráno. Já sem většinů byl už nachystaný. Zobl sa nějaký ten koláč, dalo sa po jednej a šlo sa na věc. Vždy si pamatuju radu starších - začínaj opatrně. Ono takové 3-4 štamprle slivovice v prvních 3 barákoch neslibovaly nic dobrého, na což určitě pamatuje mnoho fašankářů, kteří na to pravidlo nějak pozapomněli.

(Fašanky 1991 Brumov-Bylnice)


Chodilo sa poměrně rychle, jelikož nás čekalo mnoho kilometrů a mnoho zážitků. Při zastavení, kde to vypadalo na krátký odpočinek, nás hned někdo z rady starších hnal dál.  Přesně si vybavuju ty tetičky v Bylnici, které nás každý rok na stejném místě u svojého domu čekali s čajem a občerstvením (no a pak s nima nepoplkajte a hneď běžte že..to nešlo). Na Lůčkách to byla např.  pani Jarmila Lysáková. Pani Jarmila dělala skvělý chleba s takovů masovů pomazánků. Na Hrbáči pani Naňáková, která nám upekla svoje věhlasné koblihy. A pak další dobří lidi, kterých jména sů mně zapomenuty, ale vidím je před sebů.  Prošla sa Bylnica a před vjezdem do Brumova byl oběd. Každý už sa těšil. Oběd navařila pani Miklasová. Mosím uznat, že byla (ona furt je!) dobrá kuchařka. Nestalo sa nikdy, že by mně nechutnalo. Naštěstí v té době ještě nikdo neplašil se zdravů stravů, takže na nás čekalo vždy kus poctivého masa.

(Fašanky 12.2.1994 Brumov-Bylnice)


Po obědě směr Hrbáč. Povinná ,,delší,, zastávka u  Ptáčků a Naňáku. U Naňáků sem nikdy neodmítl slivovicu, protože sem věděl, že majů dobrů. Koblihy také né, ale o tom, už sem psal.  Pak už to šlo rychle -  pivnice Cobl, fara Brumov, Pivovar Brumov, u Bařinku na Zátiší a cílová stanice tam kde sa začalo. Co by to bylo ale za den, kdyby sa neukončil pěkným posezením u dobré slivovice, či piva nebo jen čaju. Zasedlo sa a debatovalo, pan Miklas nám všem hrál na harmoniku, takže došlo aj na zpěv. Rád si zapěju, otázka co na to ti druzí, co mňa poslůchajů. A potom sme šli dom. Tam sem moc pochválen nebýl. Za dva dni sem sa ze všeckého vyléčil a byl klid...

Fašanky ve Sv. Sidonii 2016


No abych nezapomněl. Je třeba vzpomět aj na němé tvory- koně, kteří tahali fašankový vůz.. A také na muzikanty, kteří vyhrávali po celý den.
Tak tolik asi ve zkratce jak sem chodil za fašanky.


Teď možná někoho z Vás co si to budů číst napadá otázka, proč sem vůbec psal o fašankoch? Odpověď je jednoduchá. Je třeba poděkovat všem, kteří nyní dodržují fašankové tradice a uvidíte je už tuto sobotu nebo přiští týden ve fašankovém průvodu. Není to vůbec jednoduché vše nachystat, připravit, naplánovat a nakonec projít celů dědinů a přestát všecky ,,nástrahy,, které na fašanky čekajů. Naštěstí sa tu najde u nás ještě mnoho lidí, kteří to dělajů pro radost nás všech.  Jak přijde doba, kdy nebudeme dodržovat žadné tradice, bude zle.

Nakonec tohoto mojého krátkého psaní či zamyšlení přikládam jedno foto z Návojné, které ukazuje, jak si lidi vážíja fašankářů.


Jak vidíte, na fašanky 6.2.2016 čekala na schodoch u domu , kde majitelé zrovna nebyli doma, nějaká ta koruna a slivovica. To jen dokazuje, že sů tady na Valašsku furt dobří ludé, kteří rádi podpoříja dobré věci.

 


Tož to je všecko a opatrujte sa.
Stanislav Floreš - Naše Valašsko info

 

reklama