Reklama

09. 12. 2019

Dnes má svátek: Vratislav
sobota, 09 duben 2016 16:16

Zlínský kraj zná vítěze Regionální potraviny

ZLÍNSKÝ KRAJ -  Vítězi ve svých kategoriích se např. staly sýry včetně tvarohu ze Štítné nad Vláří,  dort  IZIDOR od cukrářky Ludmily Podešťové z Nedašovy Lhoty.


Celkem 8 výrobků s výjimečnou kvalitou a chuťovými vlastnostmi ze Zlínského kraje ocenila odborná komise soutěže Regionální potravina 2016 vyhlašované ministerstvem zemědělství. O tuto značku, která je zárukou místního regionálního původu, se letos ucházelo 141 produktů od 44 výrobců. Soutěžilo se v osmi kategoriích, nejsilnější zastoupení mělo 31 výrobků z kategorie Pekařské výrobky včetně těstovin.


Výrobky hodnotily dvě osmičlenné komise vytvořené se zástupců Ministerstva zemědělství ČR, Zlínského kraje, Krajského úřadu ZK, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR. Za Zlínský kraj byla členkou hodnotitelské komise jmenována Milena Kovaříková a za Krajský úřad Zlínského kraje Alan Urc. „Poprvé jsem byla členkou hodnotitelské komise a zodpovědně zkoumala přihlášené vzorky. Byla jsem poměrně překvapená z různorodosti a kvalitativních rozdílů produktů přihlášených do soutěže“, konstatovala Milena Kovaříková, předsedkyně Výboru Zastupitelstva Zlínského kraje.

Členové hodnotitelské komise navrhli udělení značky Regionální potravina Zlínského kraje 2016 celkem osmi výrobkům v následujících kategorií:

1. Masné výrobky tepelně opracované včetně uzených mas
Michal Cahel, Uherské Hradiště
ZABIJAČKOVÁ PAŠTIČKA

2. Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy
Nehodnoceno

3. Sýry včetně tvarohu
JAVORNÍK - CZ s.r.o., Štítná nad Vláří
BIO TVAROH

4. Mléčné výrobky ostatní
Mlékárna Valašské Meziříčí, spol. s r.o.
KYSANÁ SMETANA Z VALAŠSKA

5. Pekařské výrobky včetně těstovin
AGRODRUŽSTVO ROŠTĚNÍ, družstvo
CHLÉB DOŽÍNKOVÝ 1000 G

6. Cukrářské výrobky včetně cukrovinek
Ludmila Podešťová, Nedašova Lhota
DORT IZIDOR

7. Alkoholické a nealkoholické nápoje
Martin Velísek, Zlín – Malenovice
PIVO ZLÍNSKÝ ŠVEC, POLOTMAVÝ LEŽÁK 11°

8. Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě
RUDOLF JELÍNEK a.s., Vizovice
VIZOVICKÉ SUŠENÉ ŠVESTKY

9. Ostatní
JOSPO a.s., Holešov
POHANKA S KYSANÝM ZELÍM A BRYNZOU

 

Soutěž Regionální potravina je projektem ministerstva zemědělství určeným na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin v jednotlivých krajích České republiky od roku 2009. Oceněný výrobek získá právo zdarma užívat značku Regionální potravina po dobu čtyř let na obalu svého výrobku. V současné době značku nosí 475 produktů ze 13 regionů Čech a Moravy. Administraci značky provádí Státní zemědělský intervenční fond. „Účast v hodnotící komisi mě nesmírně obohatila a je pro mě cennou životní zkušeností“, dodala krajská zastupitelka Milena Kovaříková. Slavnostní vyhlášení soutěže proběhne v rámci Krajských dožínek v sobotu dne 20. srpna 2016 v Kroměříži.

Jako první ve Zlínském kraji začal regionální producenty a jejich výrobky oceňovat Zlínský kraj. Od roku 2006 probíhá soutěž Perla Zlínska. „Každý rok vyhlašujeme Perlu ve spolupráci s Agrární komorou, abychom ocenili a hlavně podpořili všechny producenty kvalitních potravin, kteří vyrábějí z domácích surovin. Zároveň mě těší, že kvalitu potravin začínají sledovat i spotřebitelé, protože takto oceněné potraviny mohou být pro ně vodítkem,“ dodal Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje, který je zároveň i předsedou Komise Rady při Asociaci krajů ČR pro zemědělství.

 

-tz-

 

 

 
reklama