Reklama

25. 06. 2022

Dnes má svátek: Ivan
úterý, 05 duben 2022 00:00

Brumovští hasiči Vás zvou na oslavy sv. Floriána 8.5.2022

BRUMOV - Přijďte strávit nedělní den s hasiči z Brumova. Přijďte oslavit svátek sv. Floriána - patrona hasičů. Čeká na Vás zajímavý program, spousta ukázek hasičské techniky, profesionálních zásahů, hudba k poslechu, bohaté občerstvení, velká tombola a mnoho dalšího.

 

PROGRAM
9.00-10.00 hod.
Mše svatá
Průvod k soše sv. Floriána a kladení věnce


 

Od 14.00 hod. zábavné odpoledne
- ukázka hašení
- hudební doprovod
- ukázka a prohlídka hasičské techniky
- speciality z grilu a jiné dobroty
- bohatá tombola
- čepovaný Radegast

K dispozici bude bohaté občerstvení. K večeru tradiční losování tomboly (letos připravena opravdu bohatá tombola!)

Těšíme se na Vás
Hasiči Brumov

 

------------------------------------------

Svatý Florián
Svatý Florián, jehož jméno je z latinského slova „florianus" a v překladu znamená „kvetoucí, rozkošný" patří mezi nejpopulárnější české světce. Svatý Florián se narodil někdy v polovině 3. století našeho letopočtu někde na území dnešního Rakouska. Nejdříve působil jako plukovník římského vojska v Cetii (dnešní rakouská obec Zeiselmauer), poté jako správce římské provincie Noricum se sídlem v městě Lauriacum, které stálo poblíž dnešního města Enns. Za vlády císaře Diokleciána a jeho spoluvladaře Maximiána jako horlivý křesťan tajně pomáhal pronásledovaným křesťanům. V roce 304 našeho letopočtu bylo odhalena jeho křesťanská víra a byl sesazen z funkce správce římské provincie. Vyšetřoval ho soudce Aquilinus, který ho podle legendy dal třikrát zbít provazy a meči a Florián se odmítnul vzdát křesťanské víry.


Svatý Florián byl v roce 304 našeho letopočtu s mlýnským kolem připevněným na krku svržen z mostu do řeky Enže. Byl pohřben paní Valérií v Linci avšak později byly jeho ostatky převezeny na místo, kde nad jeho hrobem byl v 6. století postaven klášter sv. Floriána. První písemná zmínka o tomto klášteru pochází z roku 819. Jeho ostatky zde ale nezůstaly na dlouho, neboť byly převezeny dvěma jáhny (jáhen - duchovní, který přijal nižší svěcení) do Říma. V roce 1183 požádal polský kníže Kazimír II. Spravedlivý (1177 - 1194) spolu s krakovským biskupem Gedeonem papeže Lucia III. (1181 - 1185), aby jim vydal ostatky svatého Floriána jako záštitu proti Rusům. Papež jejich žádosti vyhověl, a tak byly Floriánovy ostatky uloženy v nově vystavěném chrámě v Krakově a svatý Florián byl přijat za patrona Polska.

Hasiči velmi dobře vědí, že 4. květen je dnem umučení jejich patrona - svatého Floriána. Svatý Florián bývá nejčastěji zobrazován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví vylévající z vědra vodu na hořící dům a někdy i na hořící chrám.

Jeho památka je oslavována právě 4. května a stal se patronem všech hasičů, kominíků a zedníků. Je patronem proti požárům a vodě, a proto představoval v dřívějších dobách běžný námět pro výklenkové plastiky venkovských usedlostí, které měly ochraňovat dům. Dokonce o jeho svátek bylo zakázáno rozdělávat oheň a nosit vodu, aby se v usedlosti nestalo neštěstí. Floriánovo „hasičství" je však třeba chápat v původním slova smyslu jako hašení požáru lidské zloby a nenávisti. Svatý má proto v rukou nádobu vody života, která má hasit vyprahlost a zlo.

(Svatý Florián, zdroj: Vendula Horáková, tisková mluvčí Pardubického kraje)

 

 

 reklama