Reklama

12. 08. 2022

Dnes má svátek: Klára
sobota, 16 listopad 2019 13:53

Zemřel pan Jan Jelínek, starosta SDH Brumov

BRUMOV - Dne 14.11.2019 zemřel po dlouhé těžké nemoci pan Jan Jelínek. Člověk, který byl více než 40 let členem dobrovolných hasičů v Brumově. Poslední rozloučení s panem Jelínkem proběhne ve Zlínském krematoriu ve středu 20. listopadu 2019 ve 13.00 hod. Čest jeho památce.
(Odjezd autobusu v 11.15 hod. z Brumova od MEZu.)

Zádušní mše za Jana Jelínka se bude konat v úterý, 26.11.2019 ve 14:30 v brumovském kostele Sv. Václava.

 

SDH Brumov

 

 


Připomeňme si Jendu Jelínka rozhovorem, který poskytl Našemu Valašsku v lednu roku 2017

 

Dobrovolní hasiči jsou nedílnou součástí života každé obce. Pracují obětavě podle svého hesla „Bohu ke cti, vlasti k ochraně a bližnímu ku pomoci.“ Často i za cenu osobních obětí dokáží být mezi prvními všude tam, kde je potřeba jejich pomoci, aby uchránili majetky nebo i životy lidí. I z toho důvodu je dobré se něco o jejich práci dovědět. Dnešní rozhovor proto patří člověku, který je již 40 let členem dobrovolných hasičů. Naším hostem je pan Jan Jelínek, starosta SDH Brumov.


1. Nejprve bych Vás požádal o krátké představení.

,,Mám už vyšší věk, narodil jsem se v roce 1955. Do sboru dobrovolných hasičů jsem vstoupil v roce 1977, i když už od roku 1975 jsem byl ve sboru aktivní. Ale oficiálně vedený jsem až od toho roku 1977. Prošel jsem různými funkcemi. Dělal jsem například preventistu, předsedu revizní komise a v roce 2003 jsem byl zvolen starostou SDH Brumov. Tuto funkci vykonávám doposud. Navíc již 12 let jsem členem Okresního výkonného výboru ve Zlíně a členem 18. brumovského okrsku".

2. Proč jste se dal k dobrovolným hasičům?
,,Líbilo se mně pomáhat druhým. Taková zásadní událost, která ovlivnila mé rozhodnutí, byl požár pily v Bylnici. V té době jsem ještě neměl velké zkušenosti, ale starší hasiči mě k požáru vzali, jelikož tam byla potřebná každá ruka. Taky jsem byl jeden z mála, který měl řidičský průkaz sk. C a tak byli rádi, že jsem pak mohl jezdit a řídit cisternu".

Jan Jelínek při požáru rodinného domu v Bylnici


3. Jste v SDH dlouhou dobu. Jak se za tu dobu změnily podmínky pro členy sboru.

,,Celkově se to nedá vůbec srovnávat jak to bylo dříve a jak je to nyní. Je opravdu velký rozdíl v tom jak fungovalo přidělování techniky, jak technika sloužila nebo v kvalitě výstroje. V současné době nám hodně pomáhá město Brumov-Bylnice. Snaží se nám vytvořit velmi dobré podmínky. Před 2 lety nám například město pomohlo dosáhnout nákupu nové cisterny Tatra - Terno 4x4. A bylo by určitě špatné, kdybych v této souvislosti nevzpomněl také přestavbu zbrojnice. I to je věc, která hodně přispěla ke zlepšení podmínek pro naši činnost".

nová požarní cisterna Tatra, patřící SDH Brumov


4. Byl jste přítomen u mnoha zásahů. Které vám nejvíce utkvěly v paměti?
,,To je pravda. Byl jsem u více jak 200 výjezdů. Pamatuji si např. na velký požár kravína v Drnovicích a Haluzicích. Požár seníku ve Vlachové Lhotce. Nikdy nezapomenu na 2 požáry při kterých zahynuli lidé. V poslední době to byl třeba zásah ve Vrběticích. Tam jsme jeli aniž bychom přesně věděli co se tam děje a tam šlo v podstatě o život".

5. Jak byste charakterizoval SDH Brumov?
,,Aniž bych chtěl, aby to vyznělo jako nějaká chvála, tak brumovský sbor je již od dřívějších časů považován za sbor, který jde druhým sborům příkladem. Je veden v JPO 3. Technicky je vybaven na výborné úrovni. Mimo již zmíněné nové Tatry jsme vybaveni dýchacími přístroji, centrálami, prostě vším co potřebujeme k zásahům.

Dále bych vyzdvihl soutěžní družstva SDH Brumov v hasičském sportu. Již v roce 1999 se stali naši žáci mistry republiky ve hře Plamen, což se jim pak ještě podařilo celkem čtyřikrát. Požární družstva se dlouhodobě zúčastňují soutěží jako SMHL nebo ZLPS, kde se umísťují vždy na předních místech. Např. v roce 2016 obsadily z 38 soutěží 13x první místo, 8x druhé místo a 4x třetí místo. Velkým úspěchem byla účast na Slovenském superpoháru, kde v konkurenci 60 nejlepších družstev Slovenské republiky obsadily 1. místo. Závěrem roku na Memorialu V.I.Lenina v Širokém Dolu v okresu Svitavy jim patřilo 11. místo z 260 družstev z celé ČR a SR".

soutěžní družstvo SDH Brumov


6. Jaký byl rok 2016 ve sboru?

,,U SDH Brumov bylo ke konci roku 68 členů. Během roku bylo svoláno 40 výborových schůzí s účastí 75 procent a 4 členské schůze s účastí 55 procent.

Zásahová družstva vyjela k 22 událostem. Namátkou uvedu:
6.3. - pátrání po pohřešovaném seniorovi ve Vysokém Poli, 21.5. - požár ve Valašských Kloboukách, 7.7. - požár lesa v Křekově, 26.7. - požár strniště ve Štítné nad Vláří, 6.8. - pomoc při povodni v Brumově-Bylnici, 29.10. - odstranění ohnisek požáru po těžbě v Nedašově, 22.11. - požár rodinného domu v Nedašově atd.  Mimo tyto zásahy bylo naší jednotkou ještě provedeno 9 technických zásahů při čištění studní a kanalizací.

6.8.2016 - pomoc při povodni v Brumově-Bylnici

požár chatky v Brumově

členové SDH Brumov se zúčastnili pouti hasičů na Svatém Hostýně

celosborové cvičení jednotky SDH Brumov


8.5. se konala mše svatá na brumovském náměstí při příležitosti oslavy sv. Floriána. Akce se zúčastnili členové pozvaných sborů, vedení města a taky senátor, nyní také hejtman Zlínského kraje, pan Jiří Čunek. Odpoledne pokračovaly oslavy kulturním programem a s ukázkami hasičské techniky, navíc také s možností hašení pro děti.

oslavy sv. Floriána

V červnu se naši členové zúčastnili organizace průvodu Božího těla. 13.8. pořádal náš sbor soutěž „O putovní pohár starosty města“. Akci bylo přítomno 47 družstev. V průběhu roku pak proběhla také brigáda na Sv. Hostýně. Jednalo se o zpracování dřeva a úklidové práce okolo baziliky".

7. Za ty roky u sboru, na koho si rád vzpomenete?
,,Za tu dobu jsem potkal mnoho lidí. Velice dobře se mi dělalo a často vzpomínám na kamaráda a dřívějšího velitele Miloše Klůčara. V dnešní době máme velitele Jirku Ovesného, který zároveň dělá i velitele hasičské stanice ve Valašských Kloboukách. Tento člen nám velmi pomáhá a je velkým přínosem pro náš sbor. Ale nerad bych na někoho zapomněl. Takže bych řekl, že každý člen má u nás své pevné místo a pomáhá když je potřeba".

8. Co byste vzkázal čtenářům Našeho Valašska
,,Všichni by si měli uvědomit, že sbor hasičů nedělá jen oslavy a kulturní akce, kde jsou členové nejvíce vidět. Prvořadým úkolem všech členů je jednoznačně to, aby byli vždy, tedy po celý rok, ve dne i v noci, připraveni pomoct druhým. A to za každé situace. Ať už je to požár, nehoda, povodeň nebo jiná kalamita či mimořádná situace. Není výjimkou ani to, že např. náš člen při hledání pohřešované osoby byl 7 hodin v terénu a pak šel rovnou na noční službu. Toto málo lidí vidí. A protože je právě období, kdy nám začal nový rok 2017, přeji všem čtenářům hlavně hodně zdraví a spokojenosti".

 

-red-