Reklama

23. 01. 2021

Dnes má svátek: Zdeněk
středa, 15 únor 2017 21:57

Už jen do 3. března mohou včelaři žádat kraj o finanční podporu

ZLÍNSKÝ KRAJ – Až jeden milion korun hodlá letos Zlínský kraj rozdělit mezi včelaře na svém území. O finanční podporu na nákup povinného i doporučeného vybavení mohou žádat všichni včelaři ze Zlínského kraje, kteří dovršili 18 let.


Žádosti o poskytnutí dotace z programu „Podpora včelařství ve Zlínském kraji" lze předkládat již nyní, a to až do 3. března 2017. Zlínský kraj tak pokračuje v podpoře včelařů, kterou různou formou poskytuje již od doby svého vzniku.

 

„Letos se svou nabídkou podpory oslovujeme širší škálu včelařů, tedy nejen začínající, ale i ty stávající. Chceme tím přispět k obměně a navýšení počtu úlů i včelstev a obnově včelího díla. Včelaři tak mohou zlepšit svoji péči o včelstvo, protože jen zdravé včelstvo omezí výskyt moru včelího plodu," uvedla Margita Balaštíková, radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství.

 

Podporovanými aktivitami v programu jsou nákup základního povinného vybavení, tedy 3 až 6 ks nástavkových úlů s varroa dnem a 50 až 300 rámkových přířezů nebo rámků, a rovněž tak nákup doporučeného vybavení (včelařský kuřák, rojáček, rozpěrák, včelařský drátek). Nákupem včelařského vybavení se rozumí jeho nákup a následné použití. Předmětem podpory není nákup včelařského vybavení na sklad či do rezervy. Dotaci je možno získat ve výši od 5 tisíc do 10 tisíc korun.

Zahájení finanční podpory včelařství ze strany Zlínského kraje spadá již do roku 2001, kdy kraj podpořil nákup medikačních přípravků pro boj s varroázou. V dalších letech následovala podpora nákupu vyvíječů aerosolu k aplikaci léčivých přípravků a nákupu včelích matek z uznaných chovů. Od roku 2006 byl zahájen podprogram podpory začínajících včelařů, který s různými úpravami pokračoval do roku 2015. V letech 2006–2015 z něj kraj podpořil celkem 645 včelařů, a to souhrnnou částkou 6,1 milionu korun. Díky této podpoře se podařilo omladit včelařskou základnu ve Zlínském kraji.

Podrobné informace k programu „Podpora včelařství ve Zlínském kraji" žadatelé naleznou ZDE.

 

-tz-