Reklama

28. 03. 2023

Dnes má svátek: Soňa
neděle, 26 únor 2017 18:55

V brumovském kostele se nebe dotýkalo země

BRUMOV-BYLNICE - Přednášky, adorace, chvály a mše svaté byly na programu třídenního semináře P. Eliase Velly OFMCon. v kostele sv. Václava v Brumově. Charismatický kněz z Malty přilákal nejen místní věřící, ale na Valašsko zamířili i lidé z širokého okolí a také třeba ze Slovenska či Slovácka.


Zatímco dopolední přednášky byly v kulturním domě, na bohoslužby a adorace odpoledne účastníci semináře zamířili vždy do kostela. Zde program běžel každý den od 17 hodin a končíval zhruba za tři hodiny. Poslední den se program ještě o půl hodiny protáhl.

P. Karol Matlok MIC, P. Elias Vella OFM Conv. (foto- Lenka Fojtíková)

Zatímco v médiích se objevují zprávy, jak víra v naší zemi upadá a je v krizi, v Brumově to rozhodně nebylo poznat. Kulturní dům i kostel byly vždy zcela zaplněné. Podle odhadů správce farnosti P. Karola Matloka každý den přicházelo čtyři sta až pět set věřících.


Při všech chválách, adoraci a modlitbách měl člověk dojem, že se v brumovském kostele dotýkalo nebe země. Nebylo to ale pouze přítomností P. Eliase Velly. Nemalý podíl na celkové atmosféře měl správce brumovské farnosti otec Karol, který je plný Ducha Svatého. Všechny přítomné dokázal povzbudit a doslova strhnout ke spontánním modlitbám a naprosté uvolněnosti před Bohem. Modlil se slovy, s vlajkou v ruce či písní na rtech a kytarou na krku. P. Elias, který má podobné přednášky už dlouhé roky po celém světě, mimo jiné řekl: „Ježíš má svůj plán, který je pro každého z nás odlišný. Nedává přednost jednomu člověku před druhým. Jen mu uvěř, že tě miluje, že naslouchá tvé modlitbě. Naše modlitby nemohou změnit Boží srdce, ale mohou pomoct otevřít naše srdce Božímu plánu.“

kostel sv. Václava v Brumově (foto- Lenka Fojtíková)


„S otcem Eliasem jsem se seznámila v únoru přesně před patnácti lety v Koclířově. Od té doby jsme stále v kontaktu. Díky tomu, že často přijíždí do České republiky i na Slovensko, mohli jsme se každý rok několikrát vidět. Když jsem se nedávno dozvěděla, že bude v Brumově, bez váhání jsem se rozhodla, že sem musím přijet. Vstávala jsem ráno v šest, šla do práce a odpoledne vyrážela z hodonínského okresu na Valašsko. Za ty tři dny jsem převážně v dešti najela zhruba čtyři sta kilometrů. Bylo to únavné, ale rozhodně nelituji. Načerpala jsem sílu a povzbuzení do dalších dnů všedního života. Kéž by bylo více takových kněží jako je otec Elias a Karol,“
řekla Lenka Fojtíková z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Na závěr prozradila, že na Svatém Antonínku vede Společenství P. Šuránka, kde se členové už osm let každé úterý večer modlí primárně za kněze.


Text a foto: Lenka Fojtíková