Reklama

23. 01. 2021

Dnes má svátek: Zdeněk
pátek, 03 březen 2017 00:57

Jaro s Josefem Balejkou začne výstavou a filmem o letcích

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Plukovník Josef Balejka, letec RAF a čestný občan města Valašské Klobouky, by se v sobotu 4. března dožil 100 let.


K tak významnému výročí je připraven blok oslav s názvem Jaro s Josefem Balejkou, jehož program se otevře právě o nacházejícím víkendu. V pátek 3. března je veřejnost zvána k položení kytic k pamětní desce a na vernisáž výstavy, v sobotu pak na promítání dobového snímku Nebeští jezdci. Kino toto speciální představení uvede zdarma.

„Plukovníku Josefu Balejkovi vyjádříme úctu u pamětní desky ve vestibulu městského úřadu v 16.30 hodin. Poté budou položeny věnce k Památníku československé vzájemnosti na Masarykově náměstí a v 17 hodin bude slavnostně zahájena výstava v sále Staré radnice. Věnována bude jak československým letcům ve II. světové válce, tak i samotnému klobouckému rodákovi, který u RAF létal v polské 303. peruti a později v československé 311. peruti. Všichni občané jsou srdečně zváni,“ uvedla starostka Eliška Olšáková.


 

Návštěvníci si mimo jiné budou moci prohlédnout dochované Balejkovy uniformy, medaile a vyznamenání, ale rovněž leteckou knihu, osobní deník a další předměty, které na vystavení laskavě zapůjčila paní Marie Balejková.

V sobotu v 15 hodin je veřejnost zvána do kina Svět na film Nebeští jezdci, který v roce 1968 natočil režisér Jindřich Polák. Děj přenese diváky do válečné atmosféry roku 1942, kdy Düsseldorf zažíval nálety bombardérů. Na československé letce zde čekalo nejedno drama, a to zdaleka nešlo jen o adrenalin v oblacích.

 

-tz-


reklama