Reklama

18. 01. 2021

Dnes má svátek: Vladislav
úterý, 04 červenec 2017 23:38

Mimořádná opatření v souvislosti s africkým morem prasat

ZLÍNSKY KRAJ - Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Zlínský kraj v souvislosti s africkým morem prasat v České republice nařídila mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy na území Zlínského kraje.


Za zamořenou oblast afrického moru prasat byla ke 4. červenci 2017 označena všechna katastrální území obcí okresu Zlín. Všem uživatelům honiteb nebo oprávněným vlastníkům lovu v tomto území se nařizuje zákaz lovu divokých prasat, zákaz jejich krmení, povinnost aktivně vyhledávat uhynulá prasata a takový nález oznámit na telefonním čísle 577 009 641 nebo 720 995 201.

Všem chovatelům prasat v hospodářstvích se nařizuje provést soupis všech prasat v chovu, ustájit domácí prasata tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty (ani prostřednictvím kontaktu divokého prasete s materiály, stelivem, vodou, krmivem...), dále zabezpečit, aby z hospodářství nebo do něj žádná prasata nevstupovala, používat dezinfekční prostředky a stanovená hygienická opatření, nepřivážet do hospodářství žádné části ulovených nebo uhynulých divokých prasat a ani předmětů, které by mohly být potenciálně infikovány. Nařízen byl zákaz zkrmování zelené píce a zákaz stlaní slámou. Dále je nařízena povinnost ohlásit uhynulá prasata nebo jedince s příznaky nákazy na telefonech 577 009 641 nebo 720 995 201.

Za nesplnění nebo porušení povinností hrozí uložení pokut do výše až 50 tisíc pro fyzickou osobu a až 200 tisíc pro osobu právnickou.

Aktuální zpravodajství Státní veterinární správy sledujte ZDE

 

KVS SVS pro Zlínský kraj