Vytisknout tuto stránku
středa, 19 červenec 2017 06:09

Velká historická bitva o vlak již tuto sobotu

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Staňte se svědky přepadení vlaku, při němž se střetnou rakousko-uherská vojska s carskou armádou a československými dobrovolníky. Čeká Vás také četnictvo, módní přehlídka, fotoateliér, přehlídka pěchoty a obrněných vozidel a další. Jste srdečně zváni!

 

Spolek Jižní Valašsko Vás v sobotu 22. července zve na netradiční akci, jejíž historický program připomene první světovou válku a její východní frontu do roku 1915. Zlatým hřebem akce je přepad historického vlaku, vezoucího rakousko-uherské vojsko na frontu. Při své zastávce na doplnění paliva a odpočinku vojska, bude přepaden ruskou carskou armádou a československými dobrovolníky. K vidění budou i historická obrněná vozidla z první světové války.

 

Program bude doplněn vkusnou módní přehlídkou z přelomu 19. a 20. století, při které si přijdou na své nejen dámy, ale i pánové. Celou řadu historických uniforem doplní krásné dámské kostýmy a šaty z přelomu století. Zajímavostí bude také polní lazaret, kuchyně a rakouské četnictvo, které bude dohlížet na pořádek na nádraží a hledat ruské agenty mezi civilisty.

Na četnické stanici si můžete nechat vyrobit své domovské listy či případně historické pasy. Návštěvníci mohou využít také historický fotoateliér. Historický fotoateliér madam Lily Schmetterling bude vytvářet dobové kabinetní fotografie celou sobotu. Příchozím zapůjčíme historický oděv, vyfotografujeme je v autentických kulisách a na místě vytiskneme fotografii v dobovém formátu. Od rána bude na akci probíhat tradiční jarmark, kde mohou návštěvníci ochutnat místní dobrůtky.

Budeme se těšit na Vaši návštěvu!

Zároveň však sděluji návštěvníkům, že parní vlak nepojede. V minulých dnech jsme se bohužel dověděli, že parní vlak je pokažený (závada na kotlu), je v opravě a nevyjede, takže historické vagóny potáhne motorový vlak. Nicméně bitva o vlak nebude ohrožena, neboť se budou dobývat jen vagóny jeden po druhém.

Zároveň bych chtěl požádat návštěvníky, aby se sebou na akci nebrali své čtyřnohé mazlíčky, kteří by se mohli při ukázkách splašit nebo utíkat do kolejiště. Vedle toho bych ještě prosil případné řidiče, kteří jezdí na vlak, nebo parkují v prostorách nádraží, aby na víkend 21.-23. července nechali své automobily jinde. Zejména nákladní automobily, které jsou zaparkovány přes víkend na nádraží. Nejen, že potřebujeme uvolnit místo pro akci, ale také z důvodů bezpečnosti, neboť očekáváme velkou frekvenci návštěvníků.

Program akce  ZDE
Plakát akce  ZDE

 

Miroslav Maňas
spolek Jižní Valašsko

 

reklama