Reklama

18. 01. 2021

Dnes má svátek: Vladislav
sobota, 05 srpen 2017 00:52

Hodiny na věži Staré radnice znovu odbíjejí správný čas

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Po generální opravě se do věže Staré radnice ve Valašských Kloboukách znovu navrátil hodinový stroj.


Za šest desítek let v provozu už vyžadoval důkladné vyčištění i zrestaurování součástek a podstoupil také instalaci elektronického prvku, který se postará o automatické seřizování času hodin. Přesný chod bude laděn dvakrát denně, ve 4 hodiny ráno a v 16 hodin odpoledne.

 

„Odbornou péči hodinovému stroji poskytli mistři hodináři z dílny, která jej před lety konstruovala. Zajímavostí je, že se jedná o tutéž hodinářskou firmu, která se stará i o věhlasný orloj na Staroměstském náměstí. Odborníci náš stroj vyčistili, opravili a digitalizovali, takže bude řízen rádiovým signálem z Frankfurtu nad Mohanem. Čas, který budou ciferníky ukazovat, se bude srovnávat podle atomového času,“ uvedl Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky. Přesný časový údaj přitom vychází z měření cesiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu.

 

-tz-
(foto - Město Valašské Klobouky)
reklama