Reklama

17. 01. 2021

Dnes má svátek: Drahoslav
pátek, 18 srpen 2017 17:05

Starosta Rokytnice Vás zve na 17. ročník setkání na Peňažné

ROKYTNICE - V sobotu 19.8.2017 se uskuteční již 17. ročník tradičního Mezinárodního česko-slovenského setkání na Peňažné. A my jsme proto oslovili pana Antonína Goňu, starostu obce Rokytnice, abychom se od něho dozvěděli něco víc k této akci. A samozřejmě jsme se zeptali i na další věci.


1. Pane starosto, ještě než se dostaneme k samotné akci na Peňažné, řekněte pár slov i o sobě, aby naši čtenáři věděli s kým mají tu čest.
„Narodil jsem se v roce 1960 ve Zlíně, v rodném listě mám ale napsaný Gottvaldov. Celý život bydlím v Rokytnici. S manželkou jsme vychovali tři děti. Od vyučení jsem pracoval až do konce roku 1999 ve „Zbrojovce“ ve Slavičíně, potom jsem nastoupil do Rokytnice na TVD. Od poloviny roku 2000 jsem vykonával funkci místostarosty obce Rokytnice a od konce roku 2006 jsem starostou této obce.“

Antonín Goňa – starosta Rokytnice

 

2. Setkání na Peňažné – to je tradice a záruka dobré zábavy. Řekněte nám něco málo o vzniku akce a také třeba nějaké zajímavosti. Jak vás po takové akci dlouho bolí hlava? Myslím, po těch starostech.
„Setkání na Peňažné se datuje oficiálně od roku 2000, neoficiální setkávání na Pěňažné probíhala již o mnoho let dříve. První lavičku vybudoval na tomto místě můj švagr, stolář. To jsme chodívali ještě pěšky, přes hory na Slovensko, odkud máme manželky. Peňažná je tak napůl cesty a tam jsme většinou odpočívali a abychom neseděli na zemi nebo na spadlém stromě, vybudovali jsme tam lavičku. Od roku 2004 garantují Setkání na Peňažné obecní úřady Rokytnice a Horné Súče na základě Smlouvy o vzájemné spolupráci, ve snaze zabránit vzájemnému se odcizování obou národů po rozdělení federace. Atmosféru na Peňažné nelze popsat, to si musí každý prožít, včetně toho bolení hlavy.“

 

       setkání na Peňažné

 

3. Nedávno jsem byl na pouti na Kochavci a pak i na Anenské pouti v Rokytnici. Bylo to pěkné. Hodně lidí a to z celého okolí a možná i rodáků.
„Jak Cyrilometodějská pouť na Kochavci tak Anenská pouť v Rokytnici jsou to pro nás dvě velmi významné společenské akce, které organizuje obecní úřad ve spolupráci s našimi společenskými organizacemi. Proč pořádáme pouť na Kochavci? Protože je to místní část Rokytnice. Kochavec si v minulosti přehazovali jako horký brambor Jestřabí, Rokytnice a Slavičín, až skončil definitivně pod křídly Rokytnice a jsme tomu rádi. Zvláštností ale je, že Kochavec patří pod farnost Štítná a Rokytnice pod farnost Slavičín. A tak pouťovou mši svatou na Kochavci slouží P. Andrzej Bystrzycki ze Štítné a v Rokytnici Mons. Marian Dej ze Slavičína.. Obě tyto pouti jsou hojně navštěvovány jak rodáky tak lidmi z širokého okolí a na Kochavec zavítá každý rok tradičně, přes „kopec“, i hodně Slováků.“


                                             pouť na Kochavci


4. Ale já vím, že to není všechno co vaše obec organizuje. Připomeňte nám alespoň to nejdůležitější. A jak to zvládáte připravovat, pomáhají občané?

„Letos se řada našich občanů zúčastnila 44. setkání Rokytnic ČR, tentokrát v Rokytnici v Orlických Horách. Setkání se koná od roku 1972 každý rok v jiné z pěti Rokytnic, které jsou na území České republiky. Na Kochavci pořádají hasiči každý rok hasičskou soutěž o Pohár starosty obce a když je dostatek sněhu, tak se konají závody v běhu na lyžích Kochavecká 18. Většinu společenských, kulturních a sportovních akcí zastřešuje obecní úřad Rokytnice za významné pomoci hasičů, stolních tenistů, myslivců, fotbalistů, včelařů, rybářů, členek ČČK a Klubu důchodců, ale i ostatních občanů dle hesla „kdo může, pomůže“.

44. setkání Rokytnic ČR v Rokytnici v Orlických Horách

 

5. A teď něco k Vám. Starostování by mělo znamenat hlavně starat se o lidi a obec. A víme, že asi všude musí starosta zvládat i to známé „chcu sa enom optat“ a to kdekoliv, na dědině, v hospodě či třeba i u Vás doma. Už jste si zvykl? A co Vám to dělá s krevním tlakem? Určitě musíte někdy vysadit a zklidnit nervy. Jaké jsou vaše koníčky a nejlepší výkony ve sportu, který tam určitě má své místo ?
„V obci pracuje devítičlenné Zastupitelstvo, včetně starosty a místostarostky a jak je to na „dědině“ běžné, musíme řešit problémy operativně, třeba i na ulici, v hospodě nebo doma. Je to práce náročná hlavně na psychiku. Ale co se týká tlaku, tak ten je v pořádku. Možná i díky tomu, že se snažím relaxovat, nejlépe v lese na procházce, hlavně když rostou hřiby. Takový zatím bezhřibový rok tu ještě nebyl a to cosi pamatuju. Další uklidnění najdu při rybaření a snažím se i sportovat, taková pěkná tůra na běžkách, to můžu jen doporučit. A když by toho klidu bylo moc, tak si zajdu nervy „pocuchat“ na fotbal.“


6. A na závěr máte možnost něco říct čtenářům Našeho Valašska.
„Vážení čtenáři Našeho Valašska nezapomínejte na své kořeny, na Valašsko a na Moravu.“

 

Tolik tedy slova našeho dnešního hosta, starosty obce Rokytnice, pana Antonína Goni. Děkujeme mu za veškeré informace o dění v obci. A my na závěr můžeme ještě Vás, čtenáře Našeho Valašska, pozvat v sobotu 19. srpna k výšlapu na Peňažnou. Uděláte něco dobrého pro své zdraví a můžete se i pěkně pobavit.

 

Slávek Floreš SD, Naše Valašsko info

 

 

 

reklama