Reklama

20. 01. 2021

Dnes má svátek: Ilona
neděle, 17 září 2017 23:00

Týden mobility ve Valašských Kloboukách

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Na nadcházející týden od 18. do 22. září připadá Evropský týden mobility, při němž se mají lidé více než kdy jindy zamýšlet nad alternativními způsoby dopravy.


Ve Valašských Kloboukách se připravuje série akcí, která podpoří veřejnost ve využívání jízdních kol jako běžného prostředku mobility. Po celý týden například mohou děti zdokonalovat své cyklistické dovednosti na dopravním hřišti v areálu základní školy. Středa bude věnována Večernímu běhu městem a čtvrtek 21. září bude hlavním „Cyklodnem“. Malí i velcí návštěvníci si při něm prověří nejen svoji zručnost na kolech, ale také se projedou po cyklostezce a jejím plánovaném úseku směrem na Brumov. A program bude daleko bohatší...

„Největším lákadlem se jistě stane mobilní dopravní hřiště s kruhovým objezdem a světelnými semafory, které bude umístěno v areálu víceúčelového hřiště základní školy. Rodiny s dětmi zde mohou přicházet každý všední den vždy odpoledne od 14 do 18 hodin a trénovat se svými malými cyklisty orientaci v dopravních situacích a značkách,“ pozval místostarosta Martin Janík. Během vyučování bude hřiště využíváno k dopravní výchově žáků.

Ve středu 20. září si na své přijdou příznivci aktivního odpočinku. Zváni jsou na Večerní běh městem, který bude startovat v 18 hodin u kašny na Masarykově náměstí.

Stěžejní program připadá na čtvrtek 21. září, který bude příznačně pojmenován jako Cykloden. Od 9 hodin bude na sportovním hřišti základní školy probíhat řada aktivit nejen pro žáky, ale i pro veřejnost. „Lidé si budou moci na speciální stezce vyzkoušet, jak se orientují nevidomí a hendikepovaní lidé, projedou si na kole jízdu zručnosti a také otestují elektrokola. Děti vyrazí na dopravní hřiště,“ uvedla Renata Matochová z projektové kanceláře městského úřadu. Zájemcům pak bude technik seřizovat bicykly přímo na míru. „Žáci, kteří v tento den přijdou do školy pěšky nebo přijedou na kole, se mohou těšit na drobnou odměnu za to, že dělají něco pro své zdraví,“ navnadila k využívání šetrných způsobů přepravy.

Odpoledne v 15 hodin se uskuteční Cyklojízda pro veřejnost, která jezdce provede nejen stávající cyklostezkou od ekoparku Trhovisko po areál středního odborného učiliště, ale také dále po plánovaném navazujícím úseku. „Cyklisté dojedou až k pile, kde budou pozváni do nedaleké zvířecí obory pana Otakara Rosulka na exkurzi. Výlet pak završíme opékáním špekáčků na odpočívadle u cyklostezky,“ pozvala Renata Matochová.

V pátek uzavře Evropský týden mobility promítání filmu Trabantem do posledního dechu, na který školáci vyrazí do kina Svět.

-tz-


reklama