Reklama

18. 01. 2021

Dnes má svátek: Vladislav
úterý, 19 září 2017 18:28

Obce prezentovaly svou pestrost po stránce kultury, tradic, řemesel....

BRUMOV-BYLNICE - Téměř všechny z 21 obcí regionu jižního Valašska představily své kulturní, historické a přírodní bohatství na Dni mikroregionu Jižní Valašsko, který se konal v pátek 15. 9. na náměstí v Brumově-Bylnici.


„Smyslem tohoto každoročního setkání je těsnější spolupráce našich obcí, navazování, spolupráce a vzájemného přátelství, stejně jak je tomu v písničce „My sme Valaši jedna rodina“. Za dobu našeho působení se nám podařilo zrealizovat několik společných projektů a další chystáme, teď je to například společný propagační materiál,“ řekl k setkání předseda mikroregionu Martin Janík.

další foto z akce najdete ZDE


Všechny přítomné srdečně přivítal starosta Brumova Bylnice Zdenek Blanař s pozvánkou na Brumovský hrad, který je pýchou a dominantou hostující obce.

Jednotlivé obce připravily spoustu zajímavostí. Vlachovice se pochlubily sušeným ovocem a výbornou kyselicí. Obec Drnovice představila medové produkty, domácí těstoviny a výrobu slaměných ošatek. Obec Loučka přivezla dětem skákací hrad, Študlov okouzlil domácími povidly, česnekem a harmonikářskou kapelou. Valašské Klobouky představily originální valašské papuče od Kolínků, modrotiskovou poštovní dílnu a ovocná vína Jana Zainera. Obec Vysoké Pole lákala přítomné na návštěvu Envicentra pro krajinu. Valašské Příkazy se pochlubily produktem z Červenkovy pálenice. Šanov lákal na památník letecké bitvy, Křekov zase na oplétané láhve.


Vlachova Lhota představila malířské dílo Josefa Stružky. Brumov-Bylnice představil činnost domu dětí a mládeže. Štítná nad Vláří prezentovala vynikající výrobky z mléčné farmy Javorník. Jestřabí nabízelo pečené domácí vdolečky. Nedašov představil domácí pečené čaje a medové produkty. Návojná prezentovala zrekonstruovaný dům sociálních služeb. Nedašova Lhota nabízela cukrářské výrobky od paní Podešťové. Rokytnice pozvala na československé setkání na Peňažné. Petrůvka představila sportovní aktivity. Občerstvení z udírny zajistili místní hasiči. Poteč představila svůj obecní znak.

Setkání oživily folklorní soubory Javorníček ze Štítné, Nedašovský Valášek a Klobučánek z Valašských Klobouk, závěr pak patřil místnímu pěveckému souboru Trávnica.

Celé setkání se neslo ve velmi příjemném duchu a návštěvníci si odnesli kromě kulturních zážitků také nové typy na výlety do okolních obcí. Velké poděkování patří letošním organizátorům, městu Brumov-Bylnice. Starostové se dohodli, že příští ročník se bude konat na Závrší v obci Nedašov.

-tz-

reklama