Reklama

05. 07. 2020

Dnes má svátek: Cyril a Metoděj
neděle, 05 listopad 2017 08:48

Jiří Kohoutek - Vrátil brumovský hrad z popela a zapomnění

BRUMOV-BYLNICE - Dne 5. listopadu 2017 uplyne 10let od okamžiku, kdy nás všechny předčasně opustil archeolog a především člověk velkého srdce PhDr. Jiří Kohoutek, CSc. *30. 7. 1952 +5. 11. 2007.


Celou vahou své lidské i profesní osobnosti se stal hybnou silou vrácení historie hradu Brumov. Zapálil pochodeň, která v rukou mnoha dalších hoří i dnes.

PhDr. Jiří Kohoutek, CSc


Jiří Kohoutek vedl v letech 1977 – 1982 archeologický průzkum hradní výšiny a doslova z popela a zapomnění vrátil se svými spolupracovníky tomuto místu jeho historii opřenou o vědecký výzkum a bádání v archivech. Historie brumovského hradu žijící v krásné literatuře a lidovém ústním podání dostala novou dimenzi. Podařilo se určit vcelku těsné údobí, kdy mohl být hrad založen a to do období počátku 13. století. Podařilo se zachytit jeho stavební vývoj od počátku až do jeho konce po devastujících požárech. Podařilo se objevit osídlení hradní výšiny ještě před postavením hradu dřevěnou ostrožnou. Podařilo se objevit reálnou historii hradu jako hradu královského, posléze jako sídla významných českých a uherských šlechtických rodů.


Hrad Brumov - archeologický průzkum (foto- archiv Hrad Brumov)

 

Druhým obdobím, kdy Jiří Kohoutek vdechl život tomuto místu, je rok 2000. Podařilo se v krátké době přichystat hrad k otevření pro turistickou veřejnost. Byly vytvořeny expozice, kterým byl vdechnut nadčasový charakter. Hrad Brumov byl zpřístupněn veřejnosti a stává se jedním z center kulturního i jiného dění města i okolí. Jiří Kohoutek se stal osobností archeologie a vědeckého bádání nejen v oblasti jihovýchodní Moravy, jeho práce a vědecké bádání daleko překročily hranice našeho regionu.

Po Jirkově předčasném odchodu žijí jeho práce a myšlenky dál a jako drobné poděkování pořádáme na hradě naučně vědomostní soutěž pro žáky základních škol regionu věnovanou jeho památce.

Slavnostní otevření hradu pro turistickou veřejnost, léto 2000

křest knihy o brumovském hradu
(vlevo PhDr. Jiří Kohoutek, CSc, napravo Miroslav Obadal, kastelán)Závěrem chci přidat osobní doušku. Při různých příležitostech a provádění návštěv po hradě často narážíme na co, proč a jak ... a ... odpovědět již Jiří nemůže. V těchto chvílích si říkám, proč jsem se víc neptal, víc nezjišťoval... Nikdo nevíme, jak je nám či druhým vyměřeno a proto se ptejme, proto zjišťujme a proto buďme vděčni za každou chvíli s kýmkoliv, koho máme rádi a kdo je nám blízký.

 
Děkuji všem, kteří jste Jirku Kohoutka znali, že si na něj v tyto dny vzpomenete a věnujete mu v úctě a pokoře tichou vzpomínku.

 

Za všechny přátele a vděčné
Miroslav Obadal, kastelán brumovského hradu

 

 

 reklama