Reklama

06. 07. 2020

Dnes má svátek: Mistr Jan Hus
neděle, 19 listopad 2017 13:00

Roman Ivaniš a Petr Macek, kulturisté z Fit studia Brumov

BRUMOV-BYLNICE – Brumov-Bylnice, město sportu. Tímto sloganem se často prezentuje toto malé město na Valašsku. Konají se tu závody jako Hradní okruh, Hradní běžka, Valašský triatlon, jejiž popularita přesahuje hranice Zlínskeho kraje. Je tu ovšem ješte jedno odvetví sportu, které skvěle prezentuje toto město a tím je kulturistika. Fit studio Brumov funguje už dlouhé roky a sportovci, kteří v něm vyrostli dosahuji velkých úspěchů. Vybral jsem dva sportovce z tohoto studia a dal jim možnost ať čtenářům Našeho Valašska odpoví na pár otázek. Prvním je Roman Ivaniš, druhým Petr Macek.

 

1. Tak Romane trochu se nám představ.
Zdravím čtenáře Našeho Valašska, jmenuji se Roman Ivaniš, je mi 28 let. Pocházím z Brumova-Bylnice, kde také trénuji v místním FIT Studiu Brumov. Závodím v naturální kulturistice – naturální znamená bez dopingu a drog. Závodníci jsou zde celý rok pod dohledem. Se cvičením jsem začínal už někdy kolem 15 let, pokud se tedy tomu dá říct cvičení . Kulturistice, jako takové, včetně pořádného tréninku a stravy se věnuji asi 6 let a z toho třetím rokem závodně. Závodně, znamená, že musí být vše na 100% (strava, trénink, regenerace) Strava se u kulturistiky skládá z kvalitních bílkovin (maso, vejce , ryby, mléčné výrobky...) sacharidů (rýže, brambory, vločky ...) a tuků (ořechy, kvalitní oleje..) V závěru přípravy na soutěž jsem schopen sníst i 1kg masa za den. Trénuji 5-6x týdně plus nějaké kardio (kolo, rotoped, běh..).

Roman Ivaniš, Plzešký pohár (foto- Aleš Bedlík)

 

2. Popiš nám trochu tvoji letošní sezonu.
Moje letošní sezóna začala na podzim 7.10.2017 PRAŽSKÝM POHÁREM ICN 2017, kde jsem obsadil 3. místo. Po této soutěži jsem měl týden na doladění formy a všech detailů, protože dne 14.10.2017 proběhla vrcholová soutěž sezony mezinárodní GRAND PRIX SLOVAKIA NITRA, kde jsem obsadil vynikající 2. místo, čehož si nesmírně vážím. Poslední soutěž se konala 21.10. v Prievidzi ROAD TO NATLYMPIA . Zde jsem ve dvou kategoriích obsadil 3. a 5. místo a kvalifikoval se na nejvyšší Světovou soutěž ve federaci ICN a to MATLYMPIA WORLD PRO SHOW na Bali.

 

Roman Ivaniš, GRAND PRIX SLOVAKIA NITRA (napravo)

 

3. Chtěl bys někomu poděkovat za podporu, něco vzkázat čtenářům?
Poděkovat chci přítelkyni, že to semnou vydržela a pomohla mi s celou přípravou a jídlem. Dále celé rodině a týmu, který mě podporoval skrz celou přípravu. FIT Studiu Brumov za skvělé podmínky na trénink a také serveru Naše Valašsko info za tento rozhovor.

 

 -----------------------------------------------------------------

  1. Tak Petře trochu se nám představ.
Ahoj, jmenuji se Petr Macek, je mi 35let, mám dvě děti a skvělou ženu, rodina mi moc fandí a moc mě při soutěžení v naturální kulturistice podporují. Cvičení jako takovému se věnuji už spoustu let, ovšem na závodní scéně jsem teprve třetí sezónu a to pod klubem Fit Studio Brumov. Rád bych vám představil co to naturální kulturistika vlastně je. Naturální kulturistika je pro drtivou většinu populace zcela neznámá věc. Já ještě před pár lety taky nevěděl co to vlastně je. Když jsem v roce 2014 poprvé objevil naturální kulturistiku, hned jsem měl jasno, jsem soutěživý typ a vždycky jsem měl sen vylézt na pódium a předhánět se se soupeři o to, kdo má větší svaly, kvalitnější připravenost, hustotu, separaci a symetrii svalů! Prostě soutěžit v tom, kdo bude nejlepší!!! Konečně jsem měl možnost si tento sen, i když s obrovským respektem, splnit, protože pokud by neexistovala naturální kulturistika, v životě si tento sen splnit nemůžu. Neberte to jako útok, napadání nebo podrypování, ale ruku na srdce a většina z nás to ví, v ostatních federacích dle mého názoru je jen mizivé procento ,,čistých", naturálně připravených závodníků, (přírodní cestou nelze při výšce 175cm vážit 100kg a přitom mít nějaké 3% podkožního tuku) a vedle takových borců bych neměl šanci s mými 78kg. Proto jsem se rozhodl pro čistý sport, tzn. sport bez použití jakýchkoliv zakázaných dopingových látek a tím je právě NATURÁLNÍ KULTURISTIKA! Jsem moc rád za to, že existuje federace, která bojuje za čistý a naturální sport a jsem hrdý na to, že jsem schopný se sám připravit myslím do závodní formy a to úplně naturálně! Ano, říká se, že u nás se ,,sype" taky, je to možné, najdou se závodníci, kteří se pravděpodobně připravují pod látkami, které nejsou v naší federaci povolené, (většinou se na ně ale přijde) a pokud ne a oni mají radost z toho, že vyhrají podvodem, je to smutné, mně osobně by ta medaile radost nedělala! No, tolik k naturální kulturistice, kterou opravdu já žiju!

 

Petr Macek, 2. místo na Mistrovství Evropy a titul vícemistra Evropy v kategorii mužů do175cm


2. Popiš nám trochu tvoji letošní sezonu.
Tak tedy k letošní sezóně. První závod, který se konal v ČR, konkrétně v Praze, byl takový přípravný, vyzkoušet si prkna, ať na dalších závodech není taková nervozita. Nedělal jsem žádnou superkompenzaci, žádné odvodnění a forma i tak vyšla nad očekávání velmi slušně, 3.místo v kategorii kulturistika muži do 180cm. Druhý závod, který se konal na Slovensku v Nitře pod názvem Grand prix Slovakia II byl pro mě o dost důležitější a za doprovodu mého kolegy z týmu Romana Ivaniše, vedoucího oddílu Fit studio Brumov Miloslava Žilkaye, mé skvělé ženy a ségry, které byly zároveň mé dvě největší fanynky, jsem v našlapané konkurenci vybojoval 3.místo,o pouhý bod za místem druhým. Týden na to se konala soutěž v Maďarsku pod názvem Hungarian INBA Elite Tour. Jak už název napovídá, byla to elitní soutěž, ze kterých se sbírají body pro kvalifikaci na naturální Olympii do Las Vegas, což je samotný vrchol naturální kulturistiky. Tady za doprovodu mého skvělého týmu, který tvořila moje rodina, jsem vybojoval 4.místo a zároveň se poučil z chyb, kterých jsem se na prknech v Maďarsku viditelně dopouštel.


Konečně přišel na řadu závod, na který jsem směřoval vše, Mistrovství Evropy! Pojďme pěkně po pořádku. Chtěl bych se tedy podělit o zážitky na cestě za svým snem, účasti na Mistrovství Evropy 2017 v Mostaru v Bosně a Hercegovině. K možnosti účasti na ME vedla cesta plná dřiny a odříkání a i to, že to byl můj už čtvrtý víkend závodění po sobě, třetí superkompenzace a zároveň ta poslední i s totálním odvodněním, ale povedlo se a v pátek 27.10. jsem mohl vyrazit poprat se o umístění mezi nejlepšími :) Cestu mi zpříjemňovali dva skvělí spolucestující, vynikající moderátor soutěže, který si svými sympatiemi získal nejednoho fanouška naturální kulturistiky Peťa Juriga a kolega kulturista, pan Emil Boiar, pro mnoho lidí zasvěcené do kulturistiky známý to matador a veterán na kulturistických prknech. Přes pár cestovních kolapsů (zapomenuté doklady od auta a zadržení na celnici..) jsme dorazili v pátek večer do cíle cca s dvou a půl hodinovým zpožděním, ale dorazili! Ubytování na hotelu bylo velmi příjemné, po vyčerpávající 12ti hodinové cestě + již zmiňované nucené přestávce na hranicích Chorvatska s Bosnou jsem šel do postele opravdu hodně vyčerpaný, až jsem se bál, co to se mnou na druhý den udělá.


Hned ráno jsme se přestěhovali z hotelu do sportovní haly, kde se konalo samotné klání ME, cca 25-30min. busem, který jsme jakožto závodníci měli od pořadatele zajištěný. Od rána nervozita stoupala víc a víc, hala byla sice starší, žádný luxus na nás nečekal, ale vše co jsme potřebovali jsme tam měli a to bylo důležité. Zákulisí pro závodníky bylo prostorné, což jsem opravdu ocenil, pódium velké a krásné, nemohl jsem se dočkat až tam naběhnu a ukážu se ve své životní formě. V 10:15 jsem byl psaný na nástřik a za hodinu a půl nástup na pódium, nervozita byla čím dál větší, o to víc, když jsem v zákulisí viděl své soupeře, konkurence byla opravdu velká, ale i tak jsem se moc těšil až to na rozhodčí vybalím, celou dobu jsem si říkal nebuď nervozní, nebuď nervozní, hlavně úsměv a buď svůj, tahle podpora přicházela i od mé ženy v sms zprávach a to mi dodávalo velkou odvahu! Na pódium jsem tedy naběhl plný energie a optimismu. Paráda, užíval jsem si to, byl jsem vyvolaný jako druhý v prvním vyvolání, (to signalizuje, že bych mohl atakovat ty nejvyšší příčky), úsměv na mé tváři ještě víc vzrostl, semifinále jsem měl za sebou a s celkem dobrým pocitem.

 

Petr Macek, Grand prix Slovakia II (foto- Stanislav Spáč)


Druhá část závodu, tedy volné sestavy a finále proběhlo skvěle, opět jsem si to užíval na 100%, pořád jsem si říkal, jsi na Mistrovství Evropy, užij si to a makej, ať to dopadne jakkoliv! Přišlo na řadu vyhlášení, byl jsem hrozně nervózní, prosím ještě neříkej mé jméno, ještě neříkej Czech Republic (komentátorovi Peťovi Jurigovi jsem dal po cestě do Bosny jasný úkol, Ty za mnou při vyhlášení přijď jako poslední). Skoro to vyšlo, přišel si pro mě jako předposlední, ale už to, když jsme tam zůstali jenom dva závodníci a já věděl, že jsem minimálně vícemistr Evropy, neudržel jsem se a přišly na řadu slzy štěstiiii. Opravdu nezapomenutelný zážitek, takže pro mě nad očekávání skvělá sezóna, druhé místo na Mistrovství Evropy a titul vícemistra Evropy v kategorii mužů do175cm!

 

Na závěr bych chtěl mooooc poděkovat mé rodině, klubu Fit Studio Brumov za skvělé zázemí, portálu Naše Valašsko za možnost této prezentace a všem těm co mi fandili! Je přede mnou další cíl, Mistrovství světa, jaro 2018!

 


Díky za rozhovor ogaři a ať sa Vám daří.
Stanislav Floreš, Naše Valašsko info

 

reklama